Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Komputer nie wykrywa dysku twardego

Kategoria: Sprzęt, 13 wrzesień 2011, 12:50, ilość odsłon: 1530

Co możemy zrobić, gdy nasz komputer nie wykrywa dysku twardego?

W pierwszej kolejności najlepiej jest zdjąć obudowę komputera i sprawdzić, czy nasz dysk twardy podpięty jest do taśmy (najczęściej dwoma wtyczkami – master i slave). Istnieje opcja, że nasz dysk wypiął się z taśmy i zwyczajnie nie jest wcale podpięty do całego systemu komputera (i stąd komputer go nie widzi). Jeżeli dysk nie wypiął się z taśmy, to warto zobaczyć, jak są ustawione wtyki na jego obudowie z tyłu – czy ustawienie „master” zgadza się z faktycznym miejscem wpięcia na taśmie. Z tyłu naszego dysku są bolce, na których znajduje się nakładka, która oznacza, czy nasz dysk jest dyskiem głównym (master), czy podrzędnym (slave). Nadmienić należy, że do tej samej taśmy co dysk, bądź dyski twarde, podpięty jest najczęściej czytnik CD lub DVD.

Czy po sprawdzeniu taśmy komputer dalej nie wykrywa dysku? W takim razie prawdopodobnie nasz dysk jest uszkodzony. Może się także zdarzyć, że nasza pamięć została wyprodukowana przez firmę, która nie jest do końca kompatybilna z resztą naszego urządzenia, mowa na przykład o firmie SATA. Musimy zwrócić uwagę na firmę, produkującą nasze dyski.

Czasem komputer nie wykrywa dysku ze względu na zarysowania bądź zdarcia na płycie głównej.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jaki zasilacz do komputera?

    Dobry zasilacz do komputera jest rzeczą dość istotną. Jego awaria może spowodować także uszkodzenia innych podzespołów komputera, jak na przykład karty graficznej, pamięci RAM, czy nawet płyty głównej. Jak tego uniknąć? Najlepiej zainwesto

  • Jak sprawdzić model naszej płyty głównej?

    Z jakiego programu skorzystać żeby dowiedzieć się jakiego modelu płyty głównej używamy. W czasie użytkowania komputera zachodzi czasem potrzeba sprawdzenia modelu naszej płyty głównej.

  • Co to jest monitor?

    Do elementów składających się na zestaw komputerowy z pewnością zalicza się monitor, bez którego praca z komputerem jest raczej niemożliwa.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Komputer nie wykrywa dysku twardego