Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Kompresja JPG

Kategoria: Narzędzia, 27 czerwiec 2011, 09:37, ilość odsłon: 1303

Pliki .jpg są powszechnie spotykanym formatem zapisu obrazów statycznych, czyli zdjęć, grafik, tapet, itp. Zazwyczaj grafiki tego typu mają poniżej 1 MB wielkości, jeśli jednak zdarzy trafić nam się na większy, możemy w prosty sposób zmniejsz

Jak wielkim – to zależy od tego jak skompresujemy tego typu obraz.

Jak skompresować JPG?

Kompresji możemy dokonać za pomocą większości programów graficznych, jak np. Xnview (dostępny do pobrania z naszych stron za darmo). Otwieramy nim dany plik JPG i z zakładki „Obraz” wybieramy „Zmień rozmiary”.

Pokazuje się nam okienko, w którym mamy do wyboru zmianę rozmiarów zdjęcia. Możemy także zdecydować się na pomniejszenie go wielkością procentową, na przykład zredukować o 50%. Następnie klikamy OK i już widzimy, jak wyglądać będzie po kompresji. Jeśli nam to odpowiada, po prostu zapisujemy go, wybierając z menu zakładkę „Plik”, a następnie „Zapisz”. Jeśli chcemy zachować oryginalną grafikę, wybieramy „Zapisz jako…” i zapisujemy pod zmienią nazwą.
Również i inne tego typu programy posiadają możliwość kompresji JPG.

Można je znaleźć na naszych stronach w dziale „Przeglądarki grafiki”. Znajdują się tam w większości aplikacje darmowe. Można także skorzystać z którejś przeglądarki grafik on-line, jak na przykład Picnik (www.picnik.com). Jest ona nieco skomplikowana w obsłudze i nie ma wersji polskiej, jednak starczy spędzić przy niej kilkanaście minut, aby szybko zorientować się we wszystkich funkcjach i licznych możliwościach. Oczywiście korzystanie z Picnik jest całkowicie darmowe. To, co nas interesuje, to opcja RESIZE, dzięki której możemy ustalić nowy rozmiar grafiki.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak wykonać formatowanie tekstu?

    W popularnym programie do edycji tekstu Word (wchodzącym w skład pakietu MS Office) mamy do dyspozycji wiele różnych metod formatowania tekstu.

  • Programy do odtwarzania muzyki

    Każdy użytkownik Internetu z biegiem czasu gromadzi spora ilość plików audio ze swoimi ulubionymi utworami. Oczywiście aby z nich korzystać trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację do odtwarzania muzyki. Jakiego programu najlepiej używać

  • Notatki na pulpicie – jak umieścić notatki na pulpicie Windows?

    Zabiegani użytkownicy mają zawsze mnóstwo spraw do załatwienia. Aby o nich nie zapomnieć, najczęściej zapisujemy je na karteczkach - zarówno zwykłych, leżących na biurku, jak też i samoprzylepnych, którymi obklejamy najbliższe otoczenie.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Kompresja JPG