Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Kodowanie znaków w HTML

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 14:27, ilość odsłon: 1797

Kodowanie HTML oznacza sposób, w jaki znaki zawarte w dokumencie, będą interpretowane, czyli odczytywane przez przeglądarkę.

W chwili obecnej standardem jest UCS zdefiniowany przez zbiory znaków Unicode oraz ISO/IEC 10646. Żeby było ciekawiej, oba zbiory znaków są identyczne. Wcześniej obowiązywał kod ISO 8859-1 (ISO Latin 1). Z sposobem kodowania w Internecie był (i chyba ciągle jest) prawdziwy galimatias, w efekcie którego ciągle można trafić na strony z „krzaczkami” zamiast polskich liter. To że obowiązuje standard Unicode wcale nie jest równoznaczne, że tylko tak możemy kodować nasze dokumenty. W gruncie rzeczy oznacza to tylko, że w dokumencie powinny znajdować się tylko znaki zawarte w Unicode, np. nie powinno używać się znaków ISO-8859-1, które nie mają swoich odpowiedników w Unicode. Natomiast kodowanie HTML może być różne, np. UTF-8 czy ISO-8859-1. Lista prawidłowych nazw kodowania znaków zarejestrowanych przez IANA jest bardzo długa, na szczęście nie musimy jej znać. W praktyce używamy kilku kodowań: UTF-8 , ISO-8859-1 (Latin-1), US-ASCII, UTF-16, ISO-8859, iso-2022-jp, windows-1250. Należy pamiętać, żeby tekst wstawiony do dokumentu był napisany z tym samym kodowaniem jakie jest zadeklarowane na stronie internetowej.

Kodowanie HTML deklarujemy w nagłówku dokumentu (pomiędzy znacznikami <head> </head >
HTML
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=utf-8" > // UTF-8
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset= ISO-8859-1 " > // ISO-8859-1
XHTML
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=utf-8"/ >
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset= ISO-8859-1 "/ >
Dla XML, używa się pseudoatrybutu kodowania w deklaracji xml na początku dokumentu lub deklaracji tekstu na początku.
<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
Wszystkie znaki Unicode mogą być zastosowane wszędzie zarówno w HTML, XHTML jak i XML. Należy jednak pamiętać, że niektóre znaki są wyłączone z użycia jako nazwy znaczników elementów.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest RSS?

    RSS (ang. RDF Site Summary RSS ) to grupa języków znacznikowych służących do przesyłania nowości na serwisach internetowych (najczęściej nagłówków i skrótów).

  • Jak założyć bloga?

    Powszechne blogowanie wydaje się jednym z ciekawszych zjawisk zauważalnych we współczesnym internecie.

  • Wyłączanie pobierania grafiki (Firefox)

    Porada dla użytkowników Firefoxa o możliwości zablokowania wyświetlania plików graficznych przez tą przeglądarkę.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Kodowanie znaków w HTML