Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Kodeki xvid

Kategoria: Multimedia, 16 czerwiec 2011, 09:48, ilość odsłon: 11214

Każdy system operacyjny do prawidłowego wyświetlania plików wideo potrzebuje kodeków i filtrów.

Najczęściej można pobierać je w paczkach, które są starannie przygotowane przez specjalistów, jednak mało który użytkownik po ich instalacji wie, do czego służą. Oto małe wyjaśnienie, dotyczące jednego z najważniejszych kodeków na rynku, czyli Xvid.

Co to jest Xvid

Mianem Xvid nazywa się bibliotekę kodeków video, która trzyma się ściśle standardu MPEG-4, a w szczególności MPEG-4 Part 2 Advanced Simple Profile (ASP). Jest to dość zaawansowana technologicznie rzecz, używająca takich funkcji ASP jak b-frames, globalnych i dzielnicowych pikseli kompensacji ruchu, a nadto maskowania lumi, kwantyzacji  treliażowej, H.263, MPEG i niestandardowych kwantyzacji matryc. Co ważne, jest to wolne oprogramowanie, które każdy może modyfikować w ramach licencji GNU GPL (a czym ona jest – to wyjaśniamy na osobnej stronie).

Xvid jest popularny, ponieważ może być używany na różnych systemach operacyjnych oraz platformach. Zakodowane pliki Xvid mogą być zapisane na płycie CD albo DVD i odtwarzaczach DivX DVD. Warto zauważyć, że Xvid może opcjonalnie kodować video używając zaawansowanych funkcji, które nie są wspierane przez większość odtwarzaczy certyfikowanych DivX. Na przykład, Xvid określa trzy punkty osnowy jego implementacji globalnej kompensacji ruchu w przeciwieństwie do DivXa, który określa tylko jeden punktu implementacji DivX. Włączenie niektórych z bardziej zaawansowanych funkcji kodowania może zagrozić kompatybilności odtwarzacza. Istnieją także pewne problemy z niestandardową kwantyzacją matryc używaną w takich narzędziach jak AutoGK, które automatyzuje kodowanie z Xvid

Xvid jest głównym DivX konkurentem w dziedzinie kodeków. Programiści cały czas pracują nad ulepszeniem jednego i drugiego.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Kodeki xvid