Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Języki programowania- podział i wykaz

Kategoria: Pozostałe, 01 sierpień 2011, 11:57, ilość odsłon: 1134

Każdy z naszych komputerów został wyposażony w system przetwarzania informacji, zaprojektowany przy użyciu języków programowania.

Najprostsza definicja języka programowania może brzmieć następująco: jest to zbiór zasad określających, w jakim przypadku ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie działania w komputerze są przez niego określone.

Języki programowania umożliwiają tworzenie zasad i ciągów logicznych, czyli algorytmów, według których komputer ma wykonać zadania. Dzielimy je według funkcji, które wykonują. Obecny podział języków programowania wygląda następująco: względem paradygmatu, generacji, sposobu kontroli danych, sposobu wykonywania działań, poziomu rozbudowania i przeznaczenia języka. Można wyliczyć kilka z nich: Java, C, C++, C#, PHP, Visual Basic, Objective-C, Python, Perl, Lua, JavaScript, Ruby, Delphi, Lisp, Pascal, Asembler, Transact-SQL, RPG (OS/400), Ada, Scheme. Są to najbardziej rozpowszechnione i najczęściej używane języki programowania.

Każdego roku powstaje wiele nowych języków – piszą je osoby zarówno posiadające niewielkie doświadczenie, jak i zaawansowaną wiedzę. Aby napisać język programowania, należy zrozumieć, że składa się on z reguł syntaktycznych i semantycznych, jak każdy język, i że ma służyć on bardzo precyzyjnemu wykonywaniu komend przez komputer. Języki programowania muszą być bardzo precyzyjne i nie mogą zawierać niedomówień ani żadnych błędów. Trzeba mieć bardzo ścisły i precyzyjny umysł, aby je zrozumieć i umieć się nimi posługiwać.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zainstalować Microsoft Office 2010 Beta?

    Dowiedz się jak zainstalować najnowszego Microsoft Office 2010 Beta. Tylko u nas proces instalacji Microsoft Office 2010 Beta krok po kroku.

  • Jak zmniejszyć rozmiar pliku mp3?

    Prosta metoda na zmianę rozmiaru pliku mp3 za pomocą odtwarzacza foobar2000. Jeżeli chcemy zmniejszyć rozmiar naszego pliku mp3 to musimy zmniejszyć jego bitrate czyli współczynnik, który określa ile bitów zostało użytych do zapisania dźwięk

  • Co to jest programowanie obiektowe?

    Nie tylko programiści mogą od czasu do czasu napotkać w artykułach czy też tekstach termin „programowanie obiektowe”. Co ono właściwie oznacza? Wyjaśniamy to poniższym tekście, który adresowany jest nie tylko do osób, zajmujących się pro


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Języki programowania- podział i wykaz