Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jaki monitor kupić?

Kategoria: Sprzęt, 23 sierpień 2011, 13:40, ilość odsłon: 893

Ktoś nie znający się na temacie może zapytać wprost : jaki monitor kupić ? O ile pytanie jest proste o tyle odpowiedź nie.

Podczas zakupu częstym ogranicznikiem jest kwota. Mając określoną ilość pieniędzy poszukiwać będziemy optymalnego rozwiązania. Czyli jakiego? Otóż istnieje wiele parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Postaramy się przyjrzeć ważniejszym parametrom tego typu urządzeń i odpowiedzieć - przynajmniej z grubsza - na pytanie jaki monitor kupić. Najważniejsza jest oczywiście matryca.

Podstawowe matryce to :  TFT / TN (dobra szybkość działania oraz bardzo dobry obraz), MVA (szeroki kąt widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie, szybki czas reakcji oraz dobre odwzorowanie kolorów ), PVA (bardzo wysoki kontrast oraz duży kąt widzenia ). Ze względu na subtelne różnice ciężko na tej podstawie wydać werdykt. Natomiast łatwo od razu stwierdzić czy wolimy matrycę matową czy błyszcząca. W tym wypadku nie ma rozwiązania lepszego i gorszego. O wyborze którejś z nich decyduje użytkownik, na podstawie subiektywnego uczucia. Jakie jeszcze parametry powinny nas interesować? Podstawowe to: rzeczywisty obszar widzialny, plamka matrycy ( mniejsza oznacza lepszą jakość obrazu), czas reakcji matrycy ( czym niższy tym lepszy ) i maksymalna rozdzielczość ( wysoka zalecana jest dla osób korzystających z programów inżynierskich i graficznych). Jeśli to nie da nam ostatecznej odpowiedzi zapytać możemy o jasność ( im większa tym lepsza), kontrast (im wyższy tym lepszy), częstotliwość odświeżania ( wyższa gwarantuję większą ergonomię pracy) i kąt widzenia (określa z jakiego kąta możemy oglądać obraz na monitorze, maksymalne wartości bliskie są 180 st. ).

Poza tym warto również zainteresować się spełnianymi normami bezpieczeństwa, poborem mocy i wymiarami. Dla fanów gadżetów i dodatkowych funkcji, kluczowe będą posiadane przez monitor wejścia (np. USB), wbudowane głośniki, tuner, funkcja pivot i możliwość powieszenia urządzenia na ścianie. Na samym końcu zmęczeni mnogością parametrów wybierzmy się do sklepu i porównajmy monitory "w akcji". To w końcu nie parametry, lecz generowany przez urządzenie obraz będziemy oglądać na co dzień.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest komputer Mac?

    Komputer Mac to rodzina komputerów zupełnie innych niż PC. W niniejszym artykule postaramy się bliżej wyjaśnić, co to jest komputer Mac.

  • Klawiatura usb

    Klawiatury USB to rozwiązanie powszechne wybierane przez użytkowników. Tego typu peryferia bez problemu podepniemy pod każdy system i komputer, dzięki czemu nie musimy kłopotać się o instalację czy też sterowniki. Dodatkowym atutem jest cena –

  • Co zrobić żeby komputer sam uruchamiał się o okreslonej godzinie?

    Porada dla tych, którzy chcą żeby ich komputer nie tylko wyłączał się o określonej godzinie, ale również włączał. Istnieje wiele programów, które pozwalają na wyłączenia naszego komputera o określonej godzinie. Czy istnieje odwrotna mo


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jaki monitor kupić?