Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

JAKI INTERNET WYBRAĆ ?

Kategoria: Internet, 22 czerwiec 2011, 10:32, ilość odsłon: 1809

W dzisiejszych czasach użytkownicy mają wiele możliwości wyboru dostępu do Internetu.W dzisiejszych czasach użytkownicy mają wiele możliwości wyboru dostępu do Internetu. Aktualnie już praktycznie nie wykorzystywana „wdzwonka”, czyli połączenie przez linię telefoniczną. Bardziej współczesne połączenia jak ADSL (np. Neostrada), DSL, Internet poprzez telewizję kablową, łącze radiowe oraz Internet mobilny. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.
„Wdzwonka” umarła niemalże śmiercią naturalną, gdy zaczęły pojawiać się inne alternatywy. Taki rozwiązanie było drogie i miało duże ograniczenia technologiczne, dlatego użytkownicy łatwo i szybko zaczęli doceniać inne możliwości.

Dostęp do Internetu w technologii ADSL polega na wykorzystaniu cyfrowej linii telefonicznej i odpowiedniego modemu lub routera – modemu. Połączenie nawiązywane jest zawsze przez modem, natomiast urządzenie spełniające zarówno funkcje routera jak i modemu ADSL pozwala również na dzielenie łącza na kilka komputerów w domu oraz na stałe utrzymywanie połączenia. Korzystając ze zwykłego modemu, użytkownik musi się ponownie łączyć z Internetem przy każdym uruchomieniu komputera lub zerwaniu połączenia. Modemy takie zwykle podłącza się do komputera przy pomocy portu USB. Router daje dodatkową możliwość stałego utrzymywania połączenia, co nie jest uciążliwe jak w przypadku modemu. Dodatkowym udogodnieniem jest, w zależności od modelu routera, możliwość podłączenia do komputera kablem Ethernet lub bezprzewodowo.

Inną możliwością jest skorzystanie z łącza typu DSL. Ten typ łącza również wykorzystuje cyfrową linię telefoniczną. Główną różnicą pomiędzy DSL a ADSL jest fakt zapewniania jakości świadczenia usług w pierwszym rozwiązaniu. DSL jest również zdecydowanie droższy niż ADSL, w związku z czym częściej kupowany jest przez firmy niż przez osoby prywatne.

Wraz z prężnym rozwojem telewizji kablowych (takich jak UPC, Aster, czy mniejszych, regionalnych jak np. Stella) pojawiły się również usługi świadczenia Internetu przez te firmy. Dostęp do Internetu przy wykorzystaniu sieci telewizji kablowej również odbywa się przez modem. Urządzenie to jednak znacząco różni się od tych, które wykorzystywane są przy korzystaniu z linii telefonicznej. Sygnał do takiego modemu dochodzi przy pomocy telewizyjnego kabla koncentrycznego, natomiast wyprowadzany do komputera poprzez port i kabel Ethernet. Modem taki można w bardzo prosty sposób podłączyć do routera, który pozwoli na rozdzielenie sygnału na kilka komputerów w domu.

W miejscach, gdzie nie dochodzi Internet poprzez kable (ze względu na brak infrastruktury) popularnym rozwiązaniem jest połączenie radiowe. Z anteny zamontowanej przez firmę dostarczającą Internet drogą radiową, sygnał przekazywany jest do karty sieciowej. Zasadniczym plusem takiego rozwiązania jest dostęp do Internetu w miejscach, gdzie nie sięgają kable. Trzeba jednak liczyć się z wieloma niedogodnościami, takimi jak ograniczenie prędkości łącza, niestabilny dostęp do Internetu, duża wrażliwość na warunki atmosferyczne. W wypadku braku innej możliwości jest to jedyny ratunek.

Ostatnio godnym uwagi rozwiązaniem staje się mobilny dostęp do Internetu oferowany przez operatorów sieci komórkowych. W dobie prężnie rozwijających się technologii komórkowych rozwiązanie to wydaje się być całkiem rozsądnym. Wiele osób potrzebuje ciągłego dostępu do Internetu niezależnie od miejsca pobytu. Jest to główny atut Internetu mobilnego, natomiast trzeba zdać sobie sprawę z ograniczeń w pokryciu obszaru Polski wystarczająco nowoczesnymi nadajnikami sieci komórkowych. Zdarza się, że taki dostęp w jednym miejscu miasta działa wspaniale, natomiast kilka ulic dalej – wręcz fatalnie. Trzeba również liczyć się z ograniczeniami w transferze danych oraz prędkości łącza.

Podsumowując, współcześnie użytkownicy mają bardzo szeroki wybór możliwości nawiązania połączenia z Internetem. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak dla przeciętnego użytkownika w mieście najlepszym, najtańszym i najbardziej stabilnym rozwiązaniem wydaje się wybranie dostępu do Internetu przy użyciu sieci telewizji kablowej. DSL, jak już zostało wspomniane, ze względu na dość wysokie ceny wybierany będzie częściej przez firmy, które potrzebują gwarancji na świadczone usługi i ich dostępność.

ADSL jest dobre dla zwykłego użytkownika, pod warunkiem, że długość kabla łączącego odbiorcę z centralą jest wystarczająco mała. Użytkownicy, którzy często podróżują i potrzebują dostępu do Internetu w dowolnym miejscu będą zadowoleni z mobilnego dostępu. Internet radiowy jest najsłabszym ogniwem i poza szczególnymi wypadkami nie jest polecany. „Wdzwonka”  aktualnie jest już właściwie wyparta z rynku, więc można jej w ogóle nie brać pod uwagę.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: JAKI INTERNET WYBRAĆ ?

dodał: ~lucjan , 22.06.2011

przy okazji wątku poruszającego temat wyboru internetu, dodam że w takich przypadkach warto również skorzystać z dodatkowych narzędzi porównujących obecne oferty dostępne na rynku. Mam tu na myśli, coś w stylu przykładowo TP Filtruj. Przynajmniej na pierwszy etapie analiz dostawców internetowych.