Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jaki dysk do laptopa?

Kategoria: Sprzęt, 10 maj 2011, 13:10, ilość odsłon: 3393

Dobry dysk w laptopie to nie tylko ilość gromadzonych danych, ale też i szybkość pracy oraz czas działania baterii. Jaki najlepszy dysk kupić do swojego laptopa? Oto kilka przykładów.

Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS

 

Corsair_Force_F_240

Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS to dysk formatu 2,5”, o szybkości 7200 RPM, mający 16-32 MB pamięci buforowej, obsługujący kolejkowanie zadań NCQ. Pojemny, niezbyt hałaśliwy i prądożercy. W porównaniu do zwykłych HDD 5400 RPM działa o wiele szybciej. Ich średnie transfery przy odczycie/zapisie sekwencyjnym wynoszą 90-100 MB/s. Również z niewielkimi plikami lepiej radzą sobie lepiej niż standardowe dyski.

Momentus XT

 

Momentus_XT


Momentusy XT to dyski 2,5″ 7200 RPM. Pamiec buforowa to 32 MB, dodatkowo mamy NCQ i 4 GB kość NAND flash typu SLC (Single-Level Cell). Na tych kościach zapisywane są najczęściej używane pliki (jak na przykład programów czy systemu operacyjnego.). Zapisane tam pliki nie giną po restarcie czy wyłączeniu zasilania. Zastosowana tu została w firmware technologia Adaptive Memory, dzięki której dysk „uczy się”. Dzięki temu czas dostępu spada nawet z 17 ms do 0,5 ms!

Corsair Force F240

 

Seagate_Momentus_7200.5_ST9750420AS


Jeśli jesteśmy w stanie wydać większą gotówkę na porządny sprzęt, polecić można Corsair Force F240. Jest to dysk SSD pracujący bezgłośnie, o szybkości odczytu i zapisu 285/275 MB/s, czas dostępu wynosi nawet i 0,1 ms. Jednak koszt takiego wynosi nawet 2 000 pln, jednak jest bardzo żywotny i trwały nawet na skrajne temperatury, więc ot inwestycja na długie lata. Dodatkowo dysk tego typu pobiera dość niewielkie ilości energii.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych dysków doskonałych dla laptopa, zaś te trzy są tylko przykładami sprzętu, który warto nabyć. Dzięki nim komfort używani laptopa wzrasta, a jeśli zmienimy stary dysk na taki, od razu zauważymy wzrost prędkości pracy.  

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak założyć serwer?

    Jeżeli zastanawiamy się, jak założyć serwer, to w niniejszym tekście znajdziemy kilka wskazówek.

  • Gniazdo USB - co to jest?

    Gniazdo USB to element każdego komputera, laptopa, czy też innych urządzeń, jak aparaty cyfrowe, telewizory nowej generacji oraz inny sprzęt elektroniczny. Czym właściwie jest to USB i na co pozwala? Oto krótkie wyjaśnienie.

  • Jaki komputer stacjonarny?

    Komputer stacjonarny składa się z wielu elementów – poczynając od procesora, poprzez kartę dźwiękową, na obudowie kończąc. Jaki komputer stacjonarny kupić, aby korzystać w pełni z nowoczesnych technologii? Oto kilka porad.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jaki dysk do laptopa?