Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

JAKI DARMOWY ANTYWIRUS?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 28 czerwiec 2011, 09:08, ilość odsłon: 9252

Rynek oprogramowania antywirusowego jest aktualnie pełen różnego rodzaju rozwiązań. Wśród użytkowników domowych prym wiodą oczywiście darmowe programy antywirusowe.

Rynek oprogramowania antywirusowego jest aktualnie pełen różnego rodzaju rozwiązań. Wśród użytkowników domowych prym wiodą oczywiście darmowe programy antywirusowe. Ich główną zaletą jest fakt, że nie trzeba płacić za licencję, a poza pewnymi funkcjonalnościami, których brakuje w porównaniu do wersji komercyjnych, nie odbiegają one znacząco skutecznością od swoich płatnych braci. Przy wyborze właściwego darmowego oprogramowania istotną kwestią jest system operacyjny, który posiada użytkownik. Ze względów oczywistych skupienie padnie na systemy operacyjne Microsoft Windows. Tutaj w zależności od wersji są dostępne różne rozwiązania. Programy zostaną opisane ogólnie, bez wyszczególnienia dedykowanych systemów – użytkownik sam powinien sprawdzić w opisie produktu, czy jego system jest wspierany.

AVG jest jednym z darmowych programów antywirusowych. Jego bazy są uaktualniane na bieżąco a sama aplikacja pozwala na skanowanie wybranych plików, folderów, partycji czy dysków. Jest to dużą zaletą w momencie, gdy użytkownik potrzebuje przeskanować tylko jeden plik, który aktualnie ściąga na swój komputer. W narzędziu tym można również ustawić codzienne automatyczne skanowanie. Trzeba zauważyć, że nie wpływa ono na normalną pracę systemu.

Kolejną propozycją jest Avast. Bazy wirusów w tym programie również są aktualizowane na bieżąco. Posiada on funkcjonalności wręcz bliźniacze z wymienionym wcześniej AVG. Również nie obciąża systemu operacyjnego i przy jego działaniu bez problemu da się z niego korzystać. W celu aktywacji darmowej wersji, należy zarejestrować się na stronie producenta i pobrać klucz aktywacyjny dla wersji darmowej ważny przez rok. Po roku oczywiście można przedłużyć ten klucz, również poprzez stronę internetową.

Avira jest darmowym programem antywirusowym, oczywiście wyłączając zastosowania komercyjne. Dużą zaletą tego programu jest fakt, że nie ma on dużych wymagań sprzętowych, przez co może być instalowany nawet na starszych komputerach. Bazy wirusów są aktualizowane na  bieżąco. Poza podstawowymi funkcjonalnościami, jak te wymienione wcześniej (przy opisie poprzednich programów) dużym plusem dla programu jest możliwość kontroli poczty przychodzącej i wychodzącej oraz bieżące kontrolowanie aplikacji uruchamianych w komputerze użytkownika. Nasuwa się jednak pytanie, czy nie wpływa to na szybkość pracy urządzenia i nie powoduje uciążliwości w korzystaniu z komputera?

Dawniej bardzo popularnym programem antywirusowym był mks_vir produkcji polskiej. Aktualnie słyszy się o nim niewiele. Jak wszystkie poprzednie programy posiada on automatyczne aktualizacje baz wirusów. Poza podstawowymi funkcjonalnościami, posiada on również między innymi wbudowany firewall. Mks_vir oferuje również skanery on-line, dzięki którym nie trzeba instalować programu, żeby wykonać skanowanie komputera. Operacja taka nie należy jednak do najbardziej przyjemnych do wykonania.

 BitDeffender Free Edition 2011 to kolejna propozycja wśród darmowych programów antywirusowych. Zaletą jest, podobnie jak w przypadku programu Avira, brak dużych wysokich wymagań sprzętowych. Trzeba jednak wspomnieć o sporych ograniczeniach funkcjonalności w wersji darmowej. Program umożliwia automatyczne aktualizacje baz wirusów oraz funkcję skanowania wybranych przez użytkownika elementów. Możliwa jest także kwarantanna wybranych plików. Patrząc na możliwości innych darmowych rozwiązań, ten program wydaje się być bardzo ubogi.

 Użytkownicy mają, poza wymienionymi powyżej, do wyboru również darmowe programy producentów dużych, zaawansowanych komercyjnych rozwiązań. Przykładem może być Panda. Najnowsza wersja tego programu korzysta nawet z tak nowoczesnego rozwiązania jak „chmura”. Może to stanowić całkiem dobrą alternatywę dla wymienionych, darmowych produktów.

Podsumowując, darmowe programy antywirusowe zazwyczaj mają ograniczone funkcjonalności, jednak zwykłym użytkownikom korzystanie z nich wystarczy do ochrony swojego komputera. Biorąc pod uwagę wymienione cechy darmowych programów antywirusowych, godnym polecenia i przypomnienia o swoim istnieniu jest mks_vir.

Inne porady z tej kategorii:

  • Ukrycie komputera w Otoczeniu sieciowym (XP)

    Prosta porada o tym jak zachować anonimowość w sieci lokalnej. Jeżeli nie chcemy żeby inny użytkownicy sieci lokalnej mieli łatwy dostęp do udostępnianych przez nas danych możemy to zmienić ukrywając nasz komputer w Otoczeniu sieciowym.

  • Co to jest firewall?

    Czasem, na przykład kiedy gramy w gry komputerowe, wyskakuje nam komunikat dotyczący tego, że nasz komputer ma firewalla i nie może przez niego połączyć się z czymś, bądź pobrać jakiegoś elementu.

  • Ergonomia pracy przy komputerze

    Kiedy kupujemy komputer, powinniśmy zastanowić się nad ergonomią pracy przy komputerze. Co oznacza to pojęcie?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: JAKI DARMOWY ANTYWIRUS?