Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jaka jest prawidłowa pozycja przy komputerze?

Kategoria: Pozostałe, 16 wrzesień 2011, 09:46, ilość odsłon: 2077

Spędzając dużo czasu przy komputerze, narażamy swój organizm na wiele niebezpieczeństw. Jesteśmy na to narażeni przede wszystkim wtedy, kiedy permanentnie wykonujemy pracę biurową.

Wydaje się, że jest to praca nie wymagająca żadnego wysiłku, w której wręcz nasze ciało się relaksuje i odpoczywa, ale niestety bardzo często okazuje się to nieprawdą. Wielu użytkowników komputera uskarża się na ból pleców, szyi, karku, głowy, nawet palców. Częste są też bóle głowy oraz problemy ze wzrokiem. Wiadomo, że sam fakt spędzania tylu godzin w jednej pozycji jest męczący, ale na niektóre z tych dolegliwości możemy wiele zaradzić poprzez skorygowanie swojej pozycji podczas siedzenia przed komputerem.

A więc, jaka jest prawidłowa pozycja przy komputerze? Otóż najważniejsze jest, aby nie siedzieć zbyt blisko monitora i patrzeć na niego na wprost. Jeśli chodzi o konkretną odległość oczu od monitora to waha się ona od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu centymetrów. Krzesło oraz klawiatura powinny być tak ustawione, aby nasze ręce swobodnie działały, aby łokcie były w jednej linii z nadgarstkami. Rozwijając wątek krzesła, to nie powinno być ono ani za twarde, ani zbyt miękkie. Jego oparcie powinno umożliwić nam siedzenie w wyprostowanej pozycji, bez garbienia pleców czy zjeżdżania z niego. Nie powinniśmy jednak również siedzieć wyprostowani jak przysłowiowe druty. Plecy same określają swoją krzywiznę i jest to pozycja najbardziej dla nas naturalna. Jeśli chodzi o stopy to jaka jest prawidłowa pozycja stóp przy komputerze? Przede wszystkim nie powinny być one skrzyżowane, powinny być oparte o podłogę lub coś równie stabilnego i płaskiego. Głowa powinna być wyprostowana, nie należy jej niepotrzebnie opuszczać.

Teraz, gdy wiemy już jaka jest prawidłowa pozycja przy komputerze, należy zwrócić na to większą uwagę niż dotychczas i tym samym chronić nasze zdrowie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Nowe obrazki przy nazwie uzytkownika (Win XP)

    Prosta porada opisująca jak dodać nowe obrazki, które mogą być przypisywane kontu danego użytkownika. W Windows XP do konta każdego użytkownika jest przypisany mały obrazek. Jak dodać własny?

  • Co to jest kompresja?

    Termin kompresja dotyczy przechowywania danych cyfrowych tak, by zajmowały mniej miejsca niż w oryginalnym rozmiarze.

  • Co to jest plik?

    Odpowiadając najprościej na pytanie o to, czym jest plik, powiedzieć można, że jest to przede wszystkim podstawowa jednostka, z której korzystamy, chcąc przechować w komputerze jakieś dane i mieć możliwość ich segregacji.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jaka jest prawidłowa pozycja przy komputerze?