Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zwiększyć pojemność dysku na XP

Kategoria: Systemy Operacyjne, 18 marzec 2010, 14:13, ilość odsłon: 5569

Zastanawialiście się, jak to jest że macie duży dysk, który ciągle się kurczy i żywcem potrzebujecie wolnego miejsca nie usuwając jednocześnie nić z kompa. Jest pewien sposób ma powiększenie dysku, nie używając przy tym żadnych narzędzi i

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego system zaniża wartość pojemności dysku podczas gdy Wam bardzo często go brakuje? Chcielibyście zwiększyć pojemność dysku twardego, ale za bardzo nie wiecie jak?  W tej poradzie na pewno dowiecie się jak zaoszczędzić kilka giga na dysku. Otóż mniej doświadczeni użytkownicy systemu Windows, nie wiedzą, że Kosz potrafi zająć nawet 10 % dysku podczas gdy nie jest to wcale konieczne. Chociaż brak miejsca na dysku nie doskwiera już tak bardzo użytkownikom nowych komputerów, to jednak Ci posiadający starsze modele wciąż muszą walczyć o uzyskanie jak największej powierzchni do pracy. Gdy czyszczenie dysku twardego nie pomaga, a mało miejsca na dysku wciąż nam doskwiera, to należy zabrać się za zasoby kosza. Poniżej dowiecie się jak to zrobić i jak zwolnić miejsce na dysku.

Na początek warto sprawdzić jaki rozmiar ma nasz dysk. Mój ma 60GB podczas gdy system widzi 54GB. Co z pozostałymi 6GB? Zaraz sprawdzimy. Na początek klikamy na Kosz prawym przyciskiem myszy i wybieramy Właściwości. 

ma__o_miejsca_na_dysku

Następnie pojawia się na okno w którym wyraźnie widać, że na każdej partycji naszego dysku, system przeznacza 10% na Kosz. Aby to zmienić wystarczy przesunąć suwak na mniejszą wartość, wystarczy np. 2%.


czyszczenie_dysku_twardego

Oczywiście zaznaczając opcję – Użyj jednego ustawienia dla wszystkich dysków używamy  jej tylko wtedy gdy na każdej partycji chcemy zmniejszyć miejsce dla Kosza, w przeciwnym razie musimy zmiany wprowadzić ręcznie, osobno w zakładce każdej partycji. Aby sfinalizować ustawienia wybieramy Zastosuj. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo miejsca na dysku. Prawda, że proste?


Inne porady z tej kategorii:

  • Uruchamianie systemu za pomocą wszystkich rdzeni (Vista)

    Wykorzystaj pełną moc swojego komputera przy starcie systemu. W internecie widnieje wiele opinii na temat tego, że jednym z odczuwalnych sposobów przyśpieszenia ładowania Visty jest zmiana liczby rdzeni jakie są używane przy starcie naszego system

  • Jak wykonać kopię zapasową rejestru?

    Podstawowa porada dla każdego kto ma zamiar zabrać się do modyfikowania rejestru. Zanim przystąpimy do modyfikowania naszego systemu za pomocą zmian w rejestrze warto na wszelki wypadek stworzyć jego kopię.

  • Rejestr systemowy – co modyfikować żeby nie zepsuć systemu?

    Z pewnością każdy użytkownik nie raz słyszał o rejestrze systemu Windows, a nawet czyścił go za pomocą odpowiednich programów. Czym jednak właściwie on jest i co robić, aby go nie popsuć?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zwiększyć pojemność dysku na XP

dodał: ~gabrysgryczko , 29.07.2012

ja to użyłem aktówki która jest dodana