Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zrobić partycje?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 19 styczeń 2010, 15:26, ilość odsłon: 2656

Poniższa porada opisuje jak dobrze i poprawnie zrobić partycje. Przeczytaj i dowiedz się jak zarządzać swoimi dyskami w pececie.

Dzielenie dysku na partycje to wbrew pozorom błahostka, której wykonanie w zależności od sposobu działania może trwać zaledwie kilka do kilkudziesięciu minut. Partycja dysku to specjalnie wyodrębniona jego przestrzeń, która może być m.in. sformatowana do innego systemu plików niż pozostałe, a która pozwala na podział dysku na dowolne części. Zwykle zaleca się aby jedna partycja była dedykowana w całości dla systemu Windows, bądź innego, a kolejne już dzielone według potrzeb użytkowników. Ale jak podzielić dysk na partycje? Można to wykonać zarówno z pozycji Windowsa, jak i podczas jego instalacji. Istnieje wiele programów pozwalających na dzielenie dysku na partycje z Vista, Windows 7, oraz ze starszymi wersjami tego systemu operacyjnego. Najlepszą tego typu aplikacją jest Partition Magic, ale niestety jest to płatny program, którego wersja trial nie pozwala na dzielenie dysku na partycje, ale jedynie przetestowanie funkcji tej aplikacji. Jak więc podzielić dysk?

jak_zrobi___partycje Następnie musimy ją usunąć poprzez przyciśnięcie D, a w kolejnych krokach z otrzymanego w ten sposób obszaru nie podzielonego na partycje utworzyć trzy nowe np. po 107 GB, wciskając przy tym klawisz C. Proces w całości będzie nadzorowany i instruowany przez system, więc wskazówki co zrobić będą pojawiać się na ekranie monitora co chwilę.  Wadą takiego sposobu dzielenia dysku jest jednak konieczność jego sformatowania, a więc utraty danych. Zaleca się więc przed przeprowadzeniem całego procesu skopiować dane na płyty, bądź inne nośniki danych. Ogromną zaletą jest jednak szybkość i prostota całej operacji, z którą nikt nie powinien mieć największych problemów. Jak widać odpowiedź na pytanie jak podzielić dysk na partycje nie jest trudna i każdy teraz może to zrobić.  

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zrobić partycje?