Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zrobić napisy w filmie?

Kategoria: Multimedia, 16 grudzień 2009, 09:46, ilość odsłon: 11290

Nie wiesz jak zrobić napisy do filmu? Ta porada przyda Ci się, ponieważ dowiesz się jak zrobić fajne napisy do filmów. Zanim zaczniesz robić samodzielnie napisy do filmów skorzystaj z naszej porady.

Pewnie wielu z Was zastanawiało się kiedyś w jak zrobić napisy do filmów i kto zajmuje się ich przygotowaniem? Jak wielu osobom nie znającym zbyt dobrze języków obcych uratowały one nieraz życie, to chyba ciężko sobie wyobrazić. Mogłoby się wydawać, że za ich przygotowanie odpowiadają profesjonalni tłumacze z całą maszynerią niezbędną do obróbki filmu i przygotowania finalnej wersji tłumaczenia, którzy dobrze wiedzą jak zrobić napisy do filmu. Otóż nic bardziej mylnego! Większość z tych napisów została zrobiona przez zwykłych użytkowników, którym wystarczył odpowiedni program, film i trochę wolnego czasu. W tym poradniku dowiecie się krok po kroku jak zrobić własne napisy do filmów.

Jak zrobić napisy? Na początek musimy mieć oczywiście jakiś film do którego chcemy je przygotować. Najlepiej, żeby był on zapisany w jednym z bardziej popularnych formatów wideo, jak np. divix, mpeg, mpg, bądź avi.  Gdy już mamy film, potrzebujemy teraz odpowiedniego programu, który pozwoli nam na analizę filmu klatka po klatce i odpowiednie przystosowanie do niego napisów. Jedną z najlepszych i najprostszych aplikacji tego typu jest SubEdit Player build 4072, który za darmo znajdziecie oczywiście w naszym serwisie. Dzięki niemu bardzo szybko i łatwo dowiecie się jak zrobić fajne napisy.

jak zrobic napisy

Po instalacji programu SubEdit Player należy go otworzyć i zaznajomić się z jego podstawowymi funkcjami. Program ten jest też bardzo dobrym odtwarzaczem wideo, ale my skupimy się wyłącznie na jego funkcjach związanych z tekstem, które powiedzą nam jak zrobić napisy. SubEdit Player jest w języku polskim i ma jeden z bardziej czytelnych interfejsów, jeśli chodzi o aplikacje tego typu. Na początek musimy oczywiście wczytać nasz film. W tym celu wybieramy z zakładki Plik/ Otwórz plik wideo i znajdujemy na dysku film, do którego chcemy przygotować nasze napisy. Napisy do filmów w tym programie tworzone są bardzo szybko, ale i tak warto zapoznać się kolejnymi etapami tego poradnika.

Jak_zrobic_napisy_do_filmu
Po załadowaniu filmu, zatrzymujemy odtwarzacz i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+E, która otworzy nam nowe okno, poniżej wyświetlanego filmu, które będzie stanowić nasz Edytor napisów.  To właśnie dzięki niemu stworzymy wszystkie, niezbędne napisy do filmów.

Jak_zrobic_napisy do filmów­

Teraz za pomocą panelu playera wideo, naszym zadaniem jest wychwytywanie momentów, w których padają jakieś słowa, które chcemy przetłumaczyć. Po prostu pauzujemy w odpowiednim miejscu, w którym powinny pojawić się napisy. Następnie wybieramy z zakładki Film / Wstaw klatkę początkową. ­

jak zrobić fajne napisy
­

Co to jest klatka początkowa? To po prostu fragment filmu od którego zaczynają być wyświetlane napisy i jak nie trudno się domyślić klatka końcowa będzie określać miejsce w którym dana kwestia powinna zniknąć. Dla ułatwienia wyświetlane klatki pokazuję się również na bieżąco w lewym dolnym rogu ekranu, co prezentuje poniższy screen. ­

­jak zrobić napisy do filmu

Wróćmy jednak do naszego Edytora, gdy już wybierzemy opcje - Wstaw klatkę początkową, w edytorze pojawi się w nawiasie konkretny nu­mer klatki. Następnie wpisujemy tłumaczenie słów padających w filmie i na koniec wybieramy - Wstaw klatkę końcową, która zazwyczaj powinna być o trochę wyższym numerze (później) niż początkowa, aby tekst był odpowiednio długo wyświetlany i tak np. powinno się nam pojawić coś takiego: ­

jak zrobić napisy do filmu

Czynność powtarzamy klatka po klatce, by każda sentencja z filmu została przetłumaczona. Kluczem jest tutaj odpowiednia synchronizacja by napisy były dobrze wkomponowane i odpowiednio długo wyświetlane. Po skończeniu tłumaczenia wybieramy z opcji Plik / Zapisz jako i zapisujemy napisy w odpowiednim rozszerzeniu, najlepiej txt. Uwaga jeśli po zapisie system nie rozpoznaje pliku napisów to wystarczy dopisać do jego nazwy ręcznie rozszerzenie .txt I to już koniec. Prawda, że proste? Na końcu możemy cieszyć się z finalnego produktu. Teraz już wiecie jak zrobić napisy do filmu.

napisy do filmów

­

Inne porady z tej kategorii:

  • Czym otworzyć pliki o rozszerzeniu *.mov?

    Porada tłumacząca czym otworzyć popularne pliki *.mov. Mov to rozszerzenie plików multimedialnych w formacie QuickTime wprowadzonym przez firmę Apple.

  • Co to są kodeki?

    Jeśli komputer ma nam służyć nie tylko do pracy i przeglądania Internetu, ale także do cieszenia się jego zdolnościami multimedialnymi, niezbędne okazuje się zainstalowanie na nim kodeków.

  • Odtwarzanie rmvb

    Co prawda pliki w formacie .rmvb nie są rzeczą, jaką spotykamy na co dzień, może jednak się zdarzyć, że poszukiwany przez nas w sieci klip wideo jest dostępny w tym właśnie formacie. Co robić w sytuacji, kiedy to nasz odtwarzacz nie chce go wy


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zrobić napisy w filmie?

dodał: ~KiKi , 12.10.2010

Przydatna porada. Wszystko opisane w jasny, czytelny (czytelny - tu; prosty do zrozumienia dla takich ciołków jak ja) sposób. Podany odnośnik do programu (dzięki temu nie muszę szukać po całym serwisie)... Bardzo dobrze;)