Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zresetować biosa

Kategoria: Systemy Operacyjne, 02 kwiecień 2010, 13:44, ilość odsłon: 11392

Coś się stało z twoim kompem? Może niezbędny będzie reset bios. Przeczytaj poniższą poradę i dowiedz się jak zrobić to dobrze.

Jeśli masz problem z uruchomieniem komputera po overclokingu możliwe że przesadziłeś z ustawieniami. Nie panikuj. Opiszemy jak zresetować BIOSa czyli proces przywracania fabrycznych ustawień BIOSa. Częstą przyczyną kłopotów z BIOSem jest overcloking lub aktualizacja czyli BIOS update. W przypadku tego pierwszego wystarczy wykonać operację reset BIOS, który opiszemy poniżej. Gdy komputer nie chce się uruchomić po aktualizacji BIOSu niezbędne jest powtórne wykonanie całej procedury BIOS update, którą dokonuje się z dyskietki, płyty CD lub za pomocą specjalnego programu.

W momencie pojawienia się problemów po podkręcaniu należy dokonać reset BIOS. Na ogół cała procedura jak zresetować BIOSa jest opisana w instrukcji dołączonej do płyty głównej, my przedstawimy te najczęściej spotykane. W większości przypadków do tego celu wystarczy w momencie uruchamiania komputera przytrzymać przycisk INSERT. Jednak gdy to nie pomoże należy użyć śrubokręta i rozkręcić komputer. Oczywiście uprzednio musimy odłączyć go od zasilania, a przed dotknięciem elementów elektroniki należy uwolnić ładunek elektryczny z rąk dotykając uziemionego metalowego elementu np. kaloryfera. Na płycie głównej należy odszukać zworek opisanych: CLR_CMOS, CLEAR_CMOS, CLEAR_RTC_RAM lub w starszych płytach JBAT1. Na ogół te zworki znajdują się w okolicach baterii podtrzymującej ustawienia, czyli srebrnej „pastylki”. Po odnalezieniu powyższych należy, w przypadku gdy są dwa piny połączyć je zworką (lub czymś metalowym) na około 5-10 sekund, zaś gdy są trzy piny należy przełożyć zworkę z ustawień początkowych i odczekać 5-10 sekund po czym ponownie przestawić na pozycję początkową. Następnie można podłączyć komputer do zasilania. Gdy nasz komputer nie posiada zworek należy wyciągnąć baterię podtrzymującą na  dłuższą chwilę. Czasem może to trwać nawet do 30 minut.

Jak_zresetowa___BIOSa

Procedura reset BIOS dla notebooków wygląda podobnie.  Często wystarczy wyciągnąć baterię laptopa a następnie przytrzymać przycisk POWER. Gdy ten zabieg nie wystarczył, reset  BIOS uzyskamy rozkręcając laptop, a następnie wyjmując baterię podtrzymującą jak w przypadku komputera  stacjonarnego. Należy jednak pamiętać, że często może się to wiązać z zerwaniem plomby oraz utratą gwarancji. W takim przypadku lepiej oddać laptopa do autoryzowanego serwisu.

Aby dowiedzieć się wielu, szczegółowych informacji na temat posiadanego przez nas BIOSa, warto skorzystać z programu BIOS WIZARD, który jest do pobrania z naszego serwisu.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zresetować biosa