Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zmienić rozmiar zdjęcia?

Kategoria: Multimedia, 23 sierpień 2011, 13:45, ilość odsłon: 1450

Jak zmienić rozmiar zdjęcia? Jest to pytanie, które często sobie zadajemy.

Chociażby w portalach społecznościowych są pewne ograniczenia i zdjęcie, które zrobiliśmy aparatem jest po prostu zbyt duże.
Niekiedy chcemy zmienić rozdzielczość w drugą stronę, czyli je powiększyć (w tym przypadku jakość zdjęcia zmienia się na niekorzyść). By zmienić rozmiar pliku graficznego potrzebny będzie nam program do edycji zdjęć, lub chociaż do ich przeglądania (zapewne większość z tych programów posiada opcję Zmień rozmiar obrazu). Godnym polecenia programem jest IrfanView. Jest prosty w użyciu, mało zajmuje, a przede wszystkim jest darmowy. Właśnie na przykładzie tego programu pokażę, w jaki sposób dokonać zmiany zdjęcia bardzo sprawnie.

Otó¿, pierwszym krokiem jest wybór zdjêcia, którego rozmiar nam nie odpowiada i otwarcie go w programie. Możemy je (zdjęcie) zmniejszyć na dwa sposoby. Wybieramy w pasku menu zakładkę Obraz (ang. Image). Po rozwinięciu się tejże zakładki wybieramy opcję Zmień rozmiar zdjęcia (Resize/Resample). Pojawiła nam się tabelka, dzięki której możemy zmienić rozmiar zdjęcia. Pierwszym, szybszym i prostszym sposobem jest uzycie opcji - Połowa (Half - przycisk w prawej części tabelki). Możemy też wpisać nowy rozmiar (lewa strona tabelki) zaznaczając - Nowy rozmiar (Set new size). Wpisujemy szerkość i jeżeli mamy zaznaczone w tej samej części okna- Zachowaj pierwotne proporcje boków - to wysokość zmieni się automatycznie według proporcji. Jeżeli nie chcemy by zdjęcie zachowało proporcje, odznaczamy tę opcję. Po wpisaniu rozmiaru klikamy Ok. Teraz już widzimy docelowy rozmiar zdjęcia.

To jeszcze nie koniec, chociaż już prawie. Musimy jeszcze zapisać zmiany. W pasku menu wybieramy Plik (File), potem Zapisz jako (Save As), wpisujemy nazwę jaka nam odpowiada i klikamy Zapisz (Save).

Inne porady z tej kategorii:

  • Video ts odtwarzanie

    Foldery VIDEO_TS możemy spotkać na płytach VCD, DVD, a także po przerzuceniu nagranego filmiku z aparatu cyfrowego lub też kamery wideo.

  • Jak zrobić zrzut ekranu?

    Szybki i prosty sposób na zrobienie zrzutu z naszego ekranu. W tym celu możemy posłużyć się prostym, darmowym programem Irfan View. Uruchamiamy apli­kacj­ę i z menu Options wybieramy opcję Capture/Screensh­ot.

  • Czym otowrzyć pliki *.ppt bez Power Pointa?

    Krótka porada na temat PowerPoint Viewer. Jeżeli musimy przejrzeć jakąś prezentację stworzoną w programie Power Point, a nie mamy do niego dostępu możemy skorzystać z darmowej alternatywy oferowanej przez sam Microsoft.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zmienić rozmiar zdjęcia?