Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zamieścić zewnętrzny arkusz stylów na stronie www

Kategoria: Internet, 05 sierpień 2011, 11:37, ilość odsłon: 1054

Style CSS umieszczamy w zewnętrznym pliku z rozszerzeniem „.css” lub wewnątrz dokumentów HTML.

Wewnątrz dokumentu możemy umieścić je w nagłówku strony pomiędzy znacznikami <style type=”css”></style>, albo bezpośrednio przy znaczniku, np. <p style=”font: bold 12px”>. Jednak częściej stosowany jest zewnętrzny arkusz stylów, ponieważ daje on nam dużo większe możliwości manewrowania. Oczywiście trzeba wiedzieć jak zamieścić zewnętrzny arkusz stylów na stronie www. Zadanie jest bardzo proste. Tworzymy niezależny plik tekstowy z rozszerzeniem „.css” i wpisujemy do niego informacje definiujące wygląd naszej strony. Natomiast w dokumencie HTML wprowadzamy „ścieżkę dostępu” do tego pliku:

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="[ ścieżka dostępu]" >

Fragment href="[ ścieżka dostępu]" określa adres pliku dołączanego do dokumentu HTML. Do każdego dokumentu HTML możemy dołączyć kilka arkuszy. Jest to szczególnie korzystne jeżeli jakiś styl występuje na kilku stronach. Można wtedy stworzyć zewnętrzny arkusz stylów CSS, który będziemy dołączali do poszczególnych dokumentów HTML, obok arkusza zawierającego definicje obowiązujące tylko dla tej strony. Żeby dołączyć kilka arkuszy należy powtórzyć deklaracje „pobrania” pliku, np.:

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="styl_1.css" >

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="styl_2.css" >

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="styl_3.css" >.

Przy równoczesnym korzystaniu z zewnętrznych arkuszy CSS i stosowaniu styli CSS wewnątrz dokumentu HTML należy pamiętać, że obowiązuje ściśle określona hierarchia. Właściwości przypisane bezpośrednio przy znaczniku nadpisują właściwości przypisane do id (indeks elementu), te z kolei nadpisują właściwości przypisane do klasy elementów , które nadpisują właściwości przypisane do grupy elementów (p {font: bold 12px;}).

I na koniec praktyczna rada. Jeżeli tworzymy rozbudowany serwis lub witrynę, zawierający wiele arkuszy, najlepiej umieścić je w oddzielnym, specjalnie do tego utworzonym katalogu. Ułatwia to „panowanie” nad nimi.


Inne porady z tej kategorii:

  • Dodowanie obrazków na forach

    Krótki poradnik dla początkujących, którzy chcieliby dowiedzieć się jak zamieszczać zdjęcia na różnego rodzaju forach. Współczesne fora oferują bardzo wygodną możliwość umieszczania na nich naszych obrazków.

  • Pobieranie (ściąganie) filmów z wrzuta.pl - pobierz filmiki z wrzuty!

    Bardzo prosta metoda na pobranie filmów z serwisu wrzuta.pl. W zaledwie kilka sekund bez instalowania żadnych programów, skryptów itp. możesz pobrać film z serwisu wrzuta.pl.

  • Jak sprawdzić, czy komputer ma wirusa?

    Wirusy to bardzo poważne zagrożenie dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania naszego komputera. Powinniśmy być świadomi tego, jakie szkody może na naszym dysku zrobić choćby jeden niepowołany program.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zamieścić zewnętrzny arkusz stylów na stronie www