Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zabezpieczyć dokument hasłem? - Word, Excel, PDF

Kategoria: Bezpieczeństwo, 02 marzec 2010, 13:56, ilość odsłon: 26857

Nie chcesz żeby siostra czy brat grzebali w twoich dokumentach na pulpicie? Nic prostszego przeczytaj poniższą poradę i dowiedz się jak zabezpieczyć swoje dane przed osobami drugimi.

Masz jakiś ważny dokument na dysku i nie chcesz aby dostał się on w niepowołane ręce? Zastanawiasz się jak zabezpieczyć PDF, czy wprowadzić hasło do Word, które pozwoli na uruchomienie dokumentu tylko osobie, która go zna? W tej poradzie postaramy się opisać najprostsze sposoby zabezpieczania popularnych formatów dokumentów. Na początek będziemy potrzebowali dwa podstawowe i chyba najważniejsze programy do zarządzania dokumentami, a mianowicie Microsoft Office, oraz Acrobat Reader 9.3 . Oczywiście wersja oprogramowania nie ma znaczenia i czy to będzie Word 2007 z serial, Excel 2007 z serial, czy też jego starsze wersje to w niczym nie przeszkadza.


1.WORD, EXCEL hasło:

Gdy już mamy nasz plik Word, lub Excel, który chcemy zabezpieczyć hasłem to możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Zarówno w Word hasło jak i w Excel hasło może być  wprowadzone przy zapisie pliku. W tym celu wybieramy z Opcji – Plik, a następnie Zapisz jako. 

word_haslo

Przy wyborze miejsca, gdzie chcemy zapisać nasz plik należy wybrać tak jak na screenie poniżej – Narzędzia, a następnie Opcje zabezpieczeń. W ten sposób będziemy mogli wprowadzić w Word key, zabezpieczający go przed otwarciem, oraz edycją.

word_key W oknie które nam się pojawi, możemy wprowadzić dwa hasła. W pierwszym polu oznaczonym jako jak sama nazwa wskazuje, wpisujemy hasło zabezpieczające dokument przed otwarciem, a w drugim przed modyfikacją. Wszystko działa tak samo w Excel, gdzie ta funcion (funkcja) nie musiała zostać zmieniona.

excel_haslo

2. PDF hasło

Jeśli chcemy wprowadzić hasło do PDF, to możemy to zrobić na wiele sposobów, w tym z wykorzystaniem programu Adobe Reader, ale poniżej opiszemy najprostszy sposób, który działa z każdym typem plików. Musimy mieć zainstalowany program WinRAR, a następnie klikamy na plik PDF prawym przyciskiem myszy i wybieramy Dodaj do archiwum.

excel_function

Następnie w pojawiającym się oknie wybieramy zakładkę Zaawansowane i wybieramy w niej - Wprowadź hasło.

haslo_w_pdf

haslo_do_pdf

Gdy już wpiszemy nasze hasło, wystarczy kliknąć na OK i już mamy nasze archiwum zablokowane hasłem. Jest to o tyle dobre, że hasło w PDF zabezpiecza ten plik, a sposób z WinRAR można zastosować z dowolnym formatem plików.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zabezpieczyć dokument hasłem? - Word, Excel, PDF

dodał: ~Stasiu , 18.02.2014

Przydało się :)

dodał: ~yem , 14.02.2012

pomogło ;)

dodał: ~ja ;P , 28.02.2011

ta stronka jest zajebista : D sory za slownictwo ale nie ma innego slowa ktore to opisze. nawet to slowo w pelni tego nie robi ;)

dodał: ~xxx , 25.07.2010

w końcu jest strona, gdzie jest wszystko jasno napisane