Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak zabezpieczyć dokument hasłem? - Word, Excel, PDF

Kategoria: Bezpieczeństwo, 02 marzec 2010, 13:56, ilość odsłon: 26918

Nie chcesz żeby siostra czy brat grzebali w twoich dokumentach na pulpicie? Nic prostszego przeczytaj poniższą poradę i dowiedz się jak zabezpieczyć swoje dane przed osobami drugimi.

Masz jakiś ważny dokument na dysku i nie chcesz aby dostał się on w niepowołane ręce? Zastanawiasz się jak zabezpieczyć PDF, czy wprowadzić hasło do Word, które pozwoli na uruchomienie dokumentu tylko osobie, która go zna? W tej poradzie postaramy się opisać najprostsze sposoby zabezpieczania popularnych formatów dokumentów. Na początek będziemy potrzebowali dwa podstawowe i chyba najważniejsze programy do zarządzania dokumentami, a mianowicie Microsoft Office, oraz Acrobat Reader 9.3 . Oczywiście wersja oprogramowania nie ma znaczenia i czy to będzie Word 2007 z serial, Excel 2007 z serial, czy też jego starsze wersje to w niczym nie przeszkadza.


1.WORD, EXCEL hasło:

Gdy już mamy nasz plik Word, lub Excel, który chcemy zabezpieczyć hasłem to możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Zarówno w Word hasło jak i w Excel hasło może być  wprowadzone przy zapisie pliku. W tym celu wybieramy z Opcji – Plik, a następnie Zapisz jako. 

word_haslo

Przy wyborze miejsca, gdzie chcemy zapisać nasz plik należy wybrać tak jak na screenie poniżej – Narzędzia, a następnie Opcje zabezpieczeń. W ten sposób będziemy mogli wprowadzić w Word key, zabezpieczający go przed otwarciem, oraz edycją.

word_key W oknie które nam się pojawi, możemy wprowadzić dwa hasła. W pierwszym polu oznaczonym jako jak sama nazwa wskazuje, wpisujemy hasło zabezpieczające dokument przed otwarciem, a w drugim przed modyfikacją. Wszystko działa tak samo w Excel, gdzie ta funcion (funkcja) nie musiała zostać zmieniona.

excel_haslo

2. PDF hasło

Jeśli chcemy wprowadzić hasło do PDF, to możemy to zrobić na wiele sposobów, w tym z wykorzystaniem programu Adobe Reader, ale poniżej opiszemy najprostszy sposób, który działa z każdym typem plików. Musimy mieć zainstalowany program WinRAR, a następnie klikamy na plik PDF prawym przyciskiem myszy i wybieramy Dodaj do archiwum.

excel_function

Następnie w pojawiającym się oknie wybieramy zakładkę Zaawansowane i wybieramy w niej - Wprowadź hasło.

haslo_w_pdf

haslo_do_pdf

Gdy już wpiszemy nasze hasło, wystarczy kliknąć na OK i już mamy nasze archiwum zablokowane hasłem. Jest to o tyle dobre, że hasło w PDF zabezpiecza ten plik, a sposób z WinRAR można zastosować z dowolnym formatem plików.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zablokować właściwości ekranu (Win XP)?

    Prosta modyfikacja rejestru, która uniemożliwia dostanie się do właściwości ekranu. Jeżeli chcemy uniemożliwić dostęp do właściwości ekranu (tych, które widzimy klikając drugim przyciskiem myszy na pulpit i wybieramy Właściwości)...

  • "Z" zamiast "y" i "y" zamiast "z"

    Klawiatura komputerowa ma uporządkowany zestaw klawiszy, które można podzielić na alfabetyczne, cyfrowe, znaki specjalne, funkcje specjalne oraz definiowane przez użytkownika.

  • Programy na windows mobile – instalacja

    Urządzenia z systemem Windows Mobile mogą czasem sprawiać wrażenie takich, na których trudno zainstalować gry czy aplikacje. Jest to jednak mylne wyobrażenie, a jak zrobić to w łatwy i szybki sposób, prezentuje ta porada.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak zabezpieczyć dokument hasłem? - Word, Excel, PDF

dodał: ~Stasiu , 18.02.2014

Przydało się :)

dodał: ~yem , 14.02.2012

pomogło ;)

dodał: ~ja ;P , 28.02.2011

ta stronka jest zajebista : D sory za slownictwo ale nie ma innego slowa ktore to opisze. nawet to slowo w pelni tego nie robi ;)

dodał: ~xxx , 25.07.2010

w końcu jest strona, gdzie jest wszystko jasno napisane