Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak wykonać interlinię za pomocą arkuszy CSS?

Kategoria: Internet, 08 sierpień 2011, 09:03, ilość odsłon: 12214

Tekst jest jednym z najważniejszych elementów strony internetowej. Style CSS dostarczają wiele możliwości formatowania tekstu, które w decydujący sposób wpływa na jego czytelność i wygląd.

Właściwości definiujące tekst można podzielić na dwie grupy. Pierwszą grupą są właściwości związane z obiektem zawierającym tekst, mogą nim być paragraf, tabela, a właściwie cecha tabeli, div, span czy link. Praktycznie prawie każdy element dokumentu HTML może zawierać tekst. Dla obiektu najczęściej zawierającego tekst najczęściej ustalamy odstęp od krawędzi, określamy do której krawędzi tekst ma być równany, itd.. Drugą grupą są właściwości związane z samym tekstem i czcionką, takie jak jej rodzaj, wielkość, styl, kolor, interlinia, marginesy.
W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak wykonać interlinię za pomocą arkuszy CSS? Otóż do określenia odstępu między wierszami służy właściwość line-height. Wysokość linii jest mierzona jako odstęp pomiędzy liniami bazowymi poszczególnych wierszy w bloku tekstu. Odstęp możemy podawać w procentach oraz w formie liczby, np. 150% lub 1.5. Przykładowy zapis w arkuszu CSS wygląda następująco:
p { line-height: 150%; } lub p { line-height: 1.5; }
Oczywiście interlinię definiujemy nie tylko dla paragrafu. Możemy ją określić praktycznie dla każdego obiektu zawierającego tekst, np. div czy td. Warto przy tym pamiętać o regule dziedziczenia w stylach CSS . Np.:
Arkusz CSS
div {font: italic 14px verdana; line-height: 1.5; }
p { line-height: 1.2; }
Dokument HTML
<div> Przykład pokazujący jak wykonać interlinię o odstępie 150% <p> zmienionym na 120% </p> i znowu 150% </div>
Odstęp pomiędzy wierszami w bardzo istotny sposób wpływa na przejrzystość teksu. Dlatego warto się nad nim zastanowić i dobrać odpowiedni do naszych potrzeb. Należy przy tym pamiętać, że nawet po precyzyjnym zdefiniowaniu odstępu nasz tekst będzie wyglądał inaczej w różnych przeglądarkach. Tak to już jest w tym internecie. Na szczęście różnice będą raczej niewielkie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Wszystko o protokole HTTP

    HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) jest protokołem przesyłania danych (dokumentów hipertekstowych) używanym przy przeglądaniu stron internetowych.

  • Jak ściągac torrenty?

    Jeśli nie wiesz jak ściągać torrenty, bądź nigdy nie miałeś z nimi kontaktu to ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie. Wyjaśnimy czym są torrenty oraz jak ściągać programy przy ich użyciu.

  • Infobot – słowniki językowe w Gadu-Gadu

    Wykorzystaj swojego Gadu-Gadu jako słownik języka obcego. Jeżeli często korzystamy ze słowników językowych i mamy dość stron, które w 70% składają się­ z nachalnych reklam możemy skorzystać z szybkiej, prostej i darmowej...


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak wykonać interlinię za pomocą arkuszy CSS?