Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak wykonać formatowanie tekstu?

Kategoria: Narzędzia, 10 sierpień 2011, 09:20, ilość odsłon: 1634

W popularnym programie do edycji tekstu Word (wchodzącym w skład pakietu MS Office) mamy do dyspozycji wiele różnych metod formatowania tekstu.

Jako że nowi użytkownicy edytora z pewnością nie od razu zorientują się w jego możliwościach, oto adresowana do nich porada, pozwalająca be problemu dokonać podstawowych czynności na tekście.

Formatowane w Word

W tym przykładzie pokażemy sreenshoty z Word 97 – w innych wydaniach edytora znajdują się one w nieco innych miejscach, jednak ikonki pozostają te same. Znaczki formatowania symbolizowane są przez równo ułożono linie (poniżej).

formatowanie txt

Pierwsza oznacza przesunięcie tekstu do lewej, czyli maksymalne przesunięcie go w tym kierunku. Można przesunąć akapit lub partię tekstu, w której akurat znajduje się kursor, lub też zaznaczony obszar. Kolejna ikonka służy do wyśrodkowania tekstu – co wygląda jak na zdjęciu poniżej. Trzecia działa analogicznie jak pierwsza, służy jednak do przesuwania tekstu ku prawej.

formatowanie txt

W końcu ostatnia z ikonek służy wyrównywaniu tekstu, czyli rozszerzania go tak, aby sięgał równo od jednego marginesu do drugiego. Pozwala to sprawić, że tekst prezentuje się bardziej przejrzyście i elegancko. Na zdjęciach poniżej przykład tego akapitu bez justowania:

formatowanie txt
oraz w wyjustowaniem:

formatowanie txt

Inne możliwości formatowania, to na przykład wygodne zrobienie listy. Aby tego dokonać, klikamy na jedną z trzech ikonek pokazanych na obrazku poniżej. Pierwsza służy do stworzenia listy punktowanej – klikamy na nią i zaczynamy pisać…

 • W ten sposób

 • Po naciśnięciu ENTER wprowadzamy kolejne pozycje

 • Aż do czasu ponownego kliknięcia ikonki

Druga ikonka robi to samo, jednak numeruje poszczególne pozycje, trzecia zaś pozwala stworzyć listę z podpunktami.

Inne porady z tej kategorii:

 • Jak edytować plik PDF?

  Na pewno nie jeden raz myśleliście o tym jak poradzić sobie z tym PDF-em. Otóż poniższa porada pokaże jakich narzędzi użyć aby obsługa jednego z najpopularniejszych formatów była dla nas bardzie przyjemna.

 • Co to jest matryca?

  Matryca to ogólne określenie urządzenia, z którego wykonuje się kopie. W niniejszym artykule interesować nas będzie matryca w aparatach cyfrowych.

 • Jak sprawdzić parametry komputera?

  W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada w swoim zaciszu domowym komputer. Życie bez niego wydaje się niemal niemożliwe.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak wykonać formatowanie tekstu?