Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak wykonać formatowanie dysku?

Kategoria: Narzędzia, 07 wrzesień 2011, 10:50, ilość odsłon: 1300

Formatowanie dysku to proces, który przygotowuje dysk twardy, partycję lub inny rodzaj nośnika danych do zapisu danych.

W powszechnym mniemaniu jest to całkowite wyczyszczenie danego miejsca z wszelkich danych i plików, jednak nie do końca to tak wygląda, ponieważ formatowanie partycji jest utworzeniem systemu plików lub wykasowaniem znaczników plików (formatowanie szybkie). Formatowanie nie usuwa danych, a jedynie ich znaczniki. Jak sformatować dysk? Istnieje wiele narzędzi służących do przeprowadzania tej operacji.

Formatowanie dysku
Jeżeli chcemy sformatować dysk, na którym zapisany jest system Windows, wkładamy płytkę instalacyjną i czekamy, aż się uruchomi. Istnieje tam opcja sformatowania wskazanej partycji, którą możemy wybrać, aby sformatować partycję systemową, na której zostanie zapisany nowy system. W ten sposób możemy przywrócić do działania uszkodzony system operacyjny i jest to często praktykowana metoda radzenia sobie z uszkodzeniami systemu oraz wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem. Przed wykonaniem tej operacji zalecane jest utworzenie kopii zapasowej ważnych dokumentów.

Jeśli natomiast chcemy sformatować nośnik, jak na przykład pendrive USB czy też inny rodzaj pamięci zewnętrznej, dość wygodnym rozwiązaniem jest użycie jednego z darmowych, powstałych w tym celu programów, jak na przykład USB Disk Storage Format  Tool 2. Program wykrywa pamięci USB jako zwykle dyski twarde i pozwala na ich sformatowanie w 3 systemach plików: FAT, FAT32, NTFS.
Formatowanie jest operacją, której nie należy wykonywać zbyt często. Przydaje się ona jednak w sytuacjach, gdy dany nośnik danych zaczyna zachowywać się nieprzewidywalnie, albo też mamy na nim wirusa, z którym nie są sobie w stanie poradzić najlepsze programy antywirusowe. Formatowanie jest zawsze ostatecznością i prosimy o tym pamiętać.

Inne porady z tej kategorii:

  • Plik rar - czym otworzyć?

    Archiwa zapisane w formacie .rar to jeden z najpopularniejszych sposobów pakowania dużych ilości danych i plików do jednego tylko elementu.

  • Jak zainstalować Automapę?

    AutoMapa to dość użyteczny program, który przydaje się wszystkim kierowcom podczas jazdy.

  • BMP na JPG - jak wykonać konwersję?

    Z pewnością każdy użytkownik komputera zetknął się z grafiką zapisaną w formacie .bmp. Jest to format pliku z grafiką bitmapową, zawierający w sobie prostą kompresję bezstratną RLE (która nie musi być użyta), informację o użytych kolo


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak wykonać formatowanie dysku?