Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak wykonać formatowanie czcionki?

Kategoria: Narzędzia, 07 wrzesień 2011, 10:47, ilość odsłon: 1553

W niemal wszystkich edytorach tekstu istnieje opcja sformatowania czcionki według naszego widzimisię.

W zależności od edytora tekstu opcje te umieszczone są w różnych miejscach interfejsu użytkownika, jednak operacje są identyczne. Oto przykład formatowania czcionek w popularnym Word.

Formatowanie czcionki

    Czcionkę formatować można w każdej chwili – zarówno przed rozpoczęciem pisania, jak i w jego trakcie, a także po napisaniu tekstu. W dwóch ostatnich przypadkach zaznaczmy po prostu dany obszar tekstu, który chcemy zmienić i stosujemy formatowanie. W pierwszej sytuacji formatujemy przed napisaniem.
    Aby zmienić rodzaj i wielkość czcionki, klikamy na rozwijaną listę dostępnych i wybieramy z niej dowolną. Z okienka obok wybieramy także rozmiar. Standardowo, do korespondencji i tworzenia dokumentów, używa się czcionek o rozmiarach 10 i 12. Większe stosuje się dość rzadko, jako np. tytuł rozdziału, ważna część tekstu, itp.

    Możemy także wytłuszczać i podkreślać wybrane słowa lub partie tekstu. Służą do tego ikonki znajdujące się koło opcji wyboru czcionki. Gdy klikniemy symbol z ciemnym B, będziemy pisać tekstem pogrubionym. Aby przestać, klikamy ponownie. Jeżeli chcemy pisać kursywą, klikamy na I i od tej chwili piszemy kursywą. Można także podkreślać wybrane zdania lub wyrazy, wciskając symbol U – wówczas tekst będzie wyglądać w ten właśnie sposób.  Te trzy sposoby pisania możemy łączyć ze sobą – na przykład nic nie stoi na przeszkodzie, aby pisać pogrubioną kursywą.

    To oczywiście tylko podstawowe operacje na tekście, jakich możemy dokonywać w MS Word. Oprócz tego mamy dziesiątki innych opcji, które opisujemy w kolejnych poradach na stronach naszego vortalu. Prosimy zajrzeć tam, by dowiedzieć się więcej.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest hardware?

    Przeglądając opisy programów, czy też artykuły w sieci na temat komputerów, spotkać można określenie „hardware”. Występuje ono często wraz z drugim słowem „Software” (np. hardware i software). Co oznaczają te terminy?

  • Programowanie w Visual Basic – jak zacząć

    Visual Basic to stworzony przez Microsoft język programowania wysokiego poziomu.

  • Jak wyłączyć UAC?

    Nie wiesz jak wyłączyć UAC na własnym komputerze, mając system operacyjny Vista czy Windows 7 to ta porada powie Ci jak pozbyć sie UAC.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak wykonać formatowanie czcionki?