Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak uzyskać efekt przeźroczystości za pomocą arkuszy CSS?

Kategoria: Internet, 08 sierpień 2011, 09:07, ilość odsłon: 1254

W tym artykule spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie jak uzyskać efekt przeźroczystości za pomocą arkuszy CSS.

W przypadku przeglądarek obsługujących specyfikację CSS3 odpowiedź jest prosta. Wystarczy skorzystać z właściwości „opacity” . Definiując wygląd jakiegoś obszaru na stronie, np.:
div { width:600px; height:300px; background:#FBFBD2; opacity: 0.7;}
uzyskamy czarny prostokąt o powierzchni 600x300 pikseli, o czarnym tle i przezroczystości 70%. Efekt przeźroczystości uzyskuje się przypisując wartość do właściwości „opacity”, mieszczącą się pomiędzy 0 a 1, względnie 0 a 100, co odpowiada przejściu od przeźroczystości całkowitej do przeźroczystości o poziomie 0%.
Niestety nie wszystkie przeglądarki obsługują specyfikację CSS3. Dlatego trzeba, jak to często bywa w dokumentach HTML, stosować pewne sztuczki. W tym wypadku będzie to dodanie dodatkowych właściwości, których nie obejmuje żadna ze specyfikacji CSS Jednak dzięki temu uzyskamy poprawny efekt przeźroczystości w większości popularnych przeglądarek , m. in. Internet Explorer (IE), Firefox (FF), Opera, Chrome oraz innych wykorzystujących silnik WebKit.
div {
width:600px;
height:300px;
background:#FBFBD2;
opacity: 0.7;
filter: alpha(opacity=70);
-moz-opacity: 0.5;
-khtml-opacity: 0.5;
}
Do problemu należy podejść nieco inaczej w przypadku, jeśli chcemy uzyskać efekt przeźroczystości dla tekstów. W tym wypadku, jeżeli chcemy uzyskać przenikanie przez czcionki warstw umieszczonych pod tekstem, np. tła strony, musimy skorzystać z techniki RGBA określania kolorów:
p
{
color: rgba (0,0,255,0.7);
filter: alpha(opacity=70);
}
Wartość „rgba (0,0,255,0.7)” definiuje kolor oraz przeźroczystość, pierwsze trzy parametry będące odpowiednikiem rgb(0,0,255) określają kolor (w tym wypadku niebieski), a czwarty parametr określa przezroczystość na 70% - rgba (0.7) . Dodatkowo należy określić właściwość „filter”. Filtr alpha odpowiada za uzysknie efektu przenikania przez czcionki w przeglądarkach typu Internet Explorer.

Inne porady z tej kategorii:

  • Historia Internetu w Polsce

    Do Polski wynalazek world wide web zawędrował dopiero na początku lat 90, tak więc historia Internetu w Polsce nie jest długa w porównaniu do historii Internetu światowego.

  • Co to jest CMS?

    CMS (ang. Content Management System) to system zarządzania treścią.

  • Jak przyspieszyć transfer

    Czy transfer Internetu da się zwiększyć? Owszem, jest to możliwe, musimy jednak pamiętać, że i tak nie osiągnie on ilości większej, niż podawana przez dostawcę.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak uzyskać efekt przeźroczystości za pomocą arkuszy CSS?