Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak uruchomić BIOS

Kategoria: Systemy Operacyjne, 16 wrzesień 2011, 09:22, ilość odsłon: 2059

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak uruchomić bios, najpierw trzeba ustalić, co termin "bios" właściwie oznacza.

Otóż "bios" jest to pochodzący z języka angielskiego skrót od nazwy Basic Input-Output System a znaczy tyle co "podstawowy system wejścia - wyjścia". Ma on swoje miejce na płycie głównej i jest jednym z jego podstawowych elementów. Odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich pozostałych podzespołów komputera oraz zajmuje się ich konfiguracją zaraz po uruchomieniu komputera. Graficzna wersja Biosa to setup. Istnieją na rynku trzy firmy zajmujące się produkcją biosów, a są to: Award, Ami, oraz Phoneix. Systemowo są one do siebie bardzo podobne.

Teraz, gdy wiadomo już mniej więcej, czym jest BIOS i za co jest odpowiedzialny, można odpowiadać na pytanie: "jak uruchomić bios?". To w jaki sposób możemy uruchomić nasz bios uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju płyta główna zainstalowana jest w naszym komputerze. Procedura ta odbywa się w następujący sposób: w czasie uruchamiania się systemu komputera trzeba nacisnąć i przytrzymać klawiasz opisany w lewym dolnym rogu (zazwyczaj jest to delete), a jego nazwa brzmi Run to setup. Przytrzymując odpowiedni klawisz system automatycznie przekierowuje nas do biosa.

Aby zamknąć biosa, należy jedynie wybrać opcję Save and Exit Setup Option. Opcja ta pozwoli nam zachować wszystkie ustawienia, których dokonaliśmy bez ich utraty po ponownym włączeniu komputera. A to dzięki temu, że wszystkie dokonane przez nas zmiany zapisane zostaną w pamięci ROM. Jeżeli z jakiegos powodu nie jesteśmy zadowoleni z naszych poczynań, zawsze możemy wyjść z biosa bez zapisywania. W takim przypadku nadal obowiązywać będą poprzednie ustawienia (przed początkiem wprowadzania zmian).

Inne porady z tej kategorii:

  • Zasady grupy (Win XP)

    Przydatna, mało znana aplikacja systemowa. Zasady grup to narzędzie, które pozwoli na wykonanie sporej ilości modyfikacji, które są zazwyczaj dostępne z poziomu różnych programów "tweakujących".

  • Jak wyłączyć automatyczne czyszczenie pulpitu?

    Porada jak wyłączyć denerwujące czyszczenie pulpitu. Standardowo automatyczne czyszczenie pulpitu włącza się co 60 dni. Żeby je wyłączyć należy skorzystać z Edytora rejestru (Start > Uruchom...

  • Zbędne usługi (Vista)

    Przyśpieszamy Vistę. Jedną z form optymalizacji Visty jest dostosowanie uruchamianych usług do własnych potrzeb. Okazuje się, że wiele z nich jest całkowicie niepotrzebnych.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak uruchomić BIOS