Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak sprawdzić IP?

Kategoria: Internet, 25 lipiec 2011, 09:15, ilość odsłon: 1283

IP czyli Internet Protocol jest to protokół służący do komunikacji w sieci komputerowej, w szczególności w sieci Internet.

W protokole tym używane są adresy sieciowe o nazwie IP, składające się z czterech liczb zawierających się w przedziałach od 0 – 255 i oddzielonych kropkami. Wyróżnia się adresy IP publiczne oraz prywatne, jak również dzieli się je na klasy. Współcześnie podział klasowy się zaciera, ponieważ teraz używa się masek podsieci o zmiennej długości. Podział na adresy prywatne i publiczne jest istotny z punktu widzenia „kurczenia” się puli adresowej IP w wersji 4. Żeby temu zapobiec wprowadzono taki właśnie podział. Adresów publicznych używa się w sieci Internet i muszą być one unikalne na całym świecie. Adresów prywatnych używa się w sieciach lokalnych, odseparowanych od bezpośredniej styczności z Internetem.
Każdy komputer, będący w jakiejkolwiek sieci komputerowej posiada przypisany adres IP w celu zapewnienia komunikacji z innymi urządzeniami w tej sieci. Adres ten może być przydzielony automatycznie z serwera DHCP lub może być ręcznie nadany przez administratora każdemu z urządzeń w sieci z osobna. Niezależnie od drogi nadania można sprawdzić swój adres IP. Najbardziej wymiernym sposobem jest skorzystanie z cmd w Windowsie lub konsoli w Linuxie.
W systemach Windows cmd włącza się poprzez wejście w START, kliknięcie „Uruchom” i wpisanie „cmd”. Gdy pojawi się już czarne okno command line należy wpisać polecenie „ipconfig/all” i odszukać tam adres IP przypisany do wybranej karty sieciowej (zwykle Ethernet lub WiFi). W systemie Linux po uruchomieniu terminala (w zależności od dystrybucji może się to robić odrobinę inaczej) wystarczy wpisać polecenie ifconfig lub /sbin/ifconfig i odszukać żądaną kartę sieciową.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak sprawdzić IP?