Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak przyspieszyć start systemu?

Kategoria: Sprzęt, 06 kwiecień 2010, 14:02, ilość odsłon: 20090

Denerwuje Cię wolne uruchamianie komputera? Masz już dość czekania aż uruchomi się komputer? Chciałbyś aby włączanie komputera trwało znacznie mniej czasu? W tej krótkiej poradzie opiszemy sposób jak przyspieszyć start systemu.

Nie każdy wie że system Windows, zarówno XP jak i Vista, podczas startu wykorzystuje tylko jeden rdzeń, niezależnie od rzeczywistej ich ilości. Jeżeli posiadamy komputer z procesorem wielordzeniowym wówczas przyspieszenie komputera jest realne. W tym celu należy nakazać systemowi użycie kilku rdzeni podczas startu. Poniżej pokażemy prosty zabieg jak przyspieszyć system wykorzystując tą metodę.

Wymuszenie wykorzystania pełnej mocy procesora, a co za tym  idzie przyspieszenie systemu Windows XP można wykonać w  kilku krokach. Na początku należy kliknąć „Start” oraz  „Uruchom” po czym wpisać komendę msconfig, potwierdzając  Enterem. W nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki  BOOT.INI i wybieramy w polu „Opcje rozruchu” przycisk „Opcje zaawansowane”. W kolejnym okienku, które zostało otwarte,  zaznaczamy „/NUMPROC=”, a z rozwijanej listy wybieramy  maksymalną wartość, która oznacza ilość rdzeni naszego  procesora. Następnie zmiany potwierdzamy klikając „OK” i aby  zostały wprowadzone w życie komputer poprosi nas o ponowne uruchomienie systemu.

jak_przyspieszyc_viste

Przyspieszenie Visty jest bardzo podobne do procedury opisanej powyżej. Na wstępie należy kliknąć „Start” oraz wybrać „Uruchom”. Dalej wpisujemy komendę msconfig i potwierdzamy Enterem. W nowym oknie w zakładce ROZRUCH wybieramy „Opcje zaawansowane”. Zaznaczamy opcję „Liczba procesorów” i z rozwijanej listy wybieramy maksymalną dostępną wartość, która tak jak poprzednio oznacza ilość rdzeni naszego procesora. Zmiany potwierdzamy przyciskiem „OK” oraz ponownie uruchamiamy komputer. Jak widać przyspieszyć Viste można równie łatwo jak starego XP.

W szybszym uruchamianiu systemu może okazać się przydatny program BootVis. Pobierz BootVis już dziś.

Bez_nazwy

Inne porady z tej kategorii:

  • Jaką mam kartę graficzną?

    Każdy użytkownik komputera czy też laptopa posiada kartę graficzną. Nie każdy jednak pamięta, jaki model, a od czasu do czasu zachodzi konieczność przypomnienia sobie tego – jak choćby podczas pobierania nowych sterowników.

  • Jak założyć serwer?

    Jeżeli zastanawiamy się, jak założyć serwer, to w niniejszym tekście znajdziemy kilka wskazówek.

  • Jaki dysk ssd?

    Niejednokrotnie przeglądając strony poświęcone sprzętowi elektronicznemu natykamy się na skrót SSD. Co on oznacza i czy warto zainteresować się tego typu urządzeniem? SSD (ang. Solid State Drive) to urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparc


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak przyspieszyć start systemu?

dodał: ~bbbbbber , 11.12.2010

uruchamianie- zawsze lewy przycisk myszy-uruchom jako admin. i odblokuje sie

dodał: ~fiolek , 06.08.2010

fajnie

dodał: ~Synek 22 , 06.07.2010

Sorki za pierwszy post.Już jest wszystko w porządku.A co do tej listy to max.pokazuje 1 i nie ma więcej opcji

dodał: ~Synek 22 , 06.07.2010

Wszystko ładnie opisane tylko jest mały problem :( wszystkie opcje zaawansowane mam zablokowane.Może jakieś propozycje ?

dodał: ~lol , 03.06.2010

lol