Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak postępować z plikiem formatu .mpc?

Kategoria: Narzędzia, 11 lipiec 2011, 08:40, ilość odsłon: 980

W sieci możemy od czasu do czasu spotkać pliki multimedialne, posiadające rozszerzenie .mpc.

Choć nie jest ono powszechne, to jednak istnieje spora ilość utworów muzycznych, jakie można pobrać w tym właśnie formacie. Sam skrót MPC pochodzi od Musepack. Jest to opracowany pod koniec lat 90-tych format stratnej kompresji dźwięku, wywodzący się od algorytmów zastosowanych MP2, ale o wiele bardziej rozbudowany. Przy przy standardowych ustawieniach dźwięk brzmi jak oryginalny, jednak najlepiej sprawdza się dla wysokich przepływności (od 140 kbit/s wzwyż), jednak dla przepływności poniżej 112 kbit/s jakość dźwięku w tym formacie gwałtownie spada. Warto zauważyć, że pliki Musepack mają także rozszerzenia .mpp lub .mp+.

Odtwarzanie plików mpc

Jeśli trafi nam się tego typu plik, możemy bez problemu otworzyć go w którymś z popularnych odtwarzaczy. Wymienimy tylko te najbardziej popularne – wszystkie są dostępne na naszych stronach. Tak więc odtwarzanie plików .mpc nie będzie stanowiło problemu dla Foobar 2000, a także JetAudio i Quintessential Player. Oprócz tego można także odsłuchiwać ich w Winampie – po dodaniu do niego odpowiedniej wtyczki. Winamp umożliwi nam też zapisanie plików mpc jako .wav. Musimy mieć do tego MPC plug-in for Winamp.

Jak tego dokonać? Po otwarciu Winampa naciskamy Ctrl wraz z klawiszem P. Wybieramy opcję Plug-Ins, a w jej drzewku Output. Następnie dajemy „Configure” i wybieramy wtyczkę „Nullsoft disk” Tam wybieramy „Force .wav file”.  Jeśli teraz będziemy odtwarzać na Winampie pliki mpc, zostaną one zapisane jako .wav. Oczywiście inne programy także mają swoje sposoby na konwersję plików. Polecamy zapoznanie się z opisami tego typu działań przy opisie danej aplikacji na stronach naszego vortalu.

Inne porady z tej kategorii:

  • GG tuner

    Najnowsze wersje popularnego komunikatora Gadu-Gadu zostały wyposażone w wiele funkcji, które najczęściej całkowicie ignorujemy, a czasem nawet nie wiemy o ich istnieniu.

  • Jak wykonać formatowanie tekstu?

    W popularnym programie do edycji tekstu Word (wchodzącym w skład pakietu MS Office) mamy do dyspozycji wiele różnych metod formatowania tekstu.

  • Sfc.exe – jak używać tego narzędzia?

    SFC (System File Check) to mało znane narzędzie systemu Windows XP, o którym pojecie mają tylko specjaliści.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak postępować z plikiem formatu .mpc?