Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak poprawnie używać walidatora CSS?

Kategoria: Internet, 08 sierpień 2011, 09:13, ilość odsłon: 766

Projektując i tworząc strony internetowe, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie nie popełnić błędów, które powodują nieprawidłowe i nieoczekiwane wyświetlanie strony.

Aby tego uniknąć należy dokonać tzw. “walidacji strony internetowej”, czyli sprawdzić czy jest ona zgodna z standardami wytyczonymi przez Konsorcjum W3. Do sprawdzenia tej zgodności używa się walidatorów. W internecie jest dostępnych bardzo dużo walidatorów płatnych i darmowych, które sprawdzają strony pod różnym kontem, np. poprawności kodu HTML czy Kaskadowych Arkuszy Stylów.
Najprostszym sposobem sprawdzenia poprawności CSS jest skorzystanie z walidatora Konsorcjum W3 . Jest on bezpłatny i dostępny online pod adresem:
http://jigsaw.w3.org/css-validator/.
Oczywiście powstaje pytanie jak odpowiednio używać walidatora CSS? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy pod adresem:
http://jigsaw.w3.org/css-validator/manual.html.pl-PL#use
gdzie znajduje się obszerna instrukcja obsługi. Najwygodniej jest skorzystać z podstawowego interfejsu, który daje trzy formy weryfikacji:
- walidacja przez URL;
- walidacja poprzez załadowanie pliku;
- walidacja poprzez wprowadzenie kodu.
Walidator Konsorcjum W3 umożliwia nam kilka sposobów sprawdzenia CSS o różnym stopniu zaawansowania. To z jakiej formy i stopnia zaawansowania walidacji skorzystamy zależy od naszych potrzeb. Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że odpowiedź na pytanie „Jak odpowiednio używać walidatora CSS?” nie jest równoznaczna z odpowiedzią na pytanie „Czy nasze strony będą dobrze działać?” . Oczywiście, strony bez błędów będą z większym prawdopodobieństwem dobrze działać niezależnie od przeglądarki czy platformy sprzętowej i co ważne, mają dużo większą szansę, że będą prawidłowo wyświetlane na nowych, dopiero powstających wersjach przeglądarek. Ale nie mamy na to gwarancji. Nawet po walidacji kodu wciąż musimy przetestować nasze strony w różnych przeglądarkach. Dopiero to pozwoli nam stwierdzić, czy stworzyliśmy dobrą stronę, uwzględniającą różnice w interpretacji CSS, np. na FF i IE.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak poprawnie używać walidatora CSS?