Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak podłączyć router?

Kategoria: Internet, 25 lipiec 2011, 09:04, ilość odsłon: 931

Router jest to urządzenie sieciowe, dzięki któremu w warunkach domowych można podzielić łącze internetowe pomiędzy kilka komputerów.

Zazwyczaj operatorzy mają dodatkowe wymagania od urządzeń, które są podłączone do ich sieci. Przykładem jest ograniczanie dostępu na podstawie adresów fizycznych MAC.
Router należy podłączyć do sieci operatora (może być to za pomocą modemu lub bezpośrednio), zwykle kablem Ethernet. Należy go wpiąć do portu oznaczonego WAN w routerze. Następnie do jednego z portów LAN należy podpiąć również kabel Ethernet i wpiąć go do portu w komputerze. W instrukcji obsługi każdego routera podany jest adres IP, dzięki któremu można uruchomić interfejs WWW konfiguracji routera. Po wpisaniu go w przeglądarce internetowej pojawi się okno logowania. Należy tam podać standardowy login oraz hasło, które również znajdują się w instrukcji obsługi. Po zalogowaniu należy sprawdzić, czy router połączył się z Internetem. Jeśli nie, należy ustawić wymagane przez operatora opcje. Po tej operacji wszystko powinno działać poprawnie.
Jeśli wybrany router posiada oprócz interfejsów fizycznych również interfejs bezprzewodowy, należy skonfigurować zabezpieczenia, które zapobiegną niepowołanemu dostępowi do sieci użytkownika. W tym miejscu trzeba zauważyć, że niezabezpieczenie sieci dla operatora jest jednoznaczne z nielegalnym udostępnianiem usługi poza lokal, co często jest karane. W interfejsie WWW routera da się ustawić blokowanie dostępu ze względu na adresy MAC, jak również klucze sieciowe. Do wyboru zazwyczaj jest WEP lub WPAv2. Są to dwie najbardziej popularne metody szyfrowania sieci. Takie zabezpieczenie powinno uchronić sieć użytkownika przed niepowołanym dostępem. Oczywiście są osoby, które włamują się do sieci niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń, jednak większość tak zwanych zwykłych użytkowników odpuści, gdy zobaczy, że sieć jest zabezpieczona w jakikolwiek sposób.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak pingować?

    W niniejszym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak pingować.

  • Google i znaki zastępcze

    Jak stosować znaki zastępcze w wyszukiwarce Google? Żeby przekonać się jak pożyteczne mogą być znaki zastępcze możemy wykonać prosty eksperyment. Wystarczy w polu wyszukiwania Google wpisać następującą frazę­..

  • Jak zainstalować Windows XP z pendrive'a?

    Pytaniem często zadawanym na forach internetowych jest pytanie o to jak zainstalować windows xp z pendrive'a.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak podłączyć router?