Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak podkręcić procesor w biosie?

Kategoria: Sprzęt, 22 czerwiec 2011, 08:53, ilość odsłon: 1949

Podkręcanie procesora zwie się inaczej „overclocking”. Po co wykonuje się takie operacje? Otóż służą one zwiększaniu parametrów wydajnościowych. Musimy w tym celu dokonać ingerencji w zaawansowane ustawienia sprzętu.

Poleca się to zwłaszcza ludziom, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na nowy sprzęt komputerowy, ale korzystać z nowych aplikacji. Nie polecamy jednak takich operacji osobom nie mającym żadnego pojęcia o sprzęcie!

Dość ważny w operacji jest zasilacz, który stabilizuje napięcie.  Potem, aby zacząć,  musimy poszukać w BIOSie opcji FSB Frequency (w większości płyt głównych znajdujemy go w zakładce Advanced Chipset Features). Inną użyteczną opcją jest CPU Clock Ratio. czyli nasz wspomniany mnożnik. Warto w nich poszukać opcji podnoszenia napięcia dla procesora - najlepiej znaleźć też opcję podnoszenia napięcia dla pamięci. Są one w mróznych miejscach na różnych płytach.

Sposobów na podkręcenie procesora jest kilka: zwiększenie szybkości magistrali systemowej (czyli Front Side Bus), zmiana mnożnika (po zmianie FSB),  
odblokowanie cache (wyłącznie dla procesorów Duron Applebred oraz Athlon Thorton, zwiększanie magistrali Hyper-Transport (to raczj uzupełnienie wszystkich opcji powyżej).

Zwiększenie FSB  -  zwiększamy TIMINGI (np. z 2-3-3-4 na 3-5-5-8) lub też szukamy w naszym biosie opcji doładowania naszych pamięci dodatkowymi voltami. W AMD ustawiamy pamięci synchronicznie względem procesora (jeśli pracuje on na magistrali 133, to pamięci również musza mieć 133). W Intelach pamięci muszą pracować na jak najwyższej szynie. Tu również musi być tak samo synchronizacja pamięci-procesor.

Musimy pamiętać o kilku zasadach: temperatura dla procesorów pracujących na pełnych obrotach nie może przekraczać 55°C. Jeżeli komputer przestanie się włączać po nowym ustawieniu, trzeba albo zresetować BIOS, albo wyciągnąć bateryjkę na 20-30.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest tablet?

    W tematyce komputerowej często słyszymy o pojęciu "tablet". Niewielu ludzi jednak umiałoby odpowiedzieć na pytanie o to, co to jest tablet.

  • Jaki dysk do laptopa?

    Dobry dysk w laptopie to nie tylko ilość gromadzonych danych, ale też i szybkość pracy oraz czas działania baterii. Jaki najlepszy dysk kupić do swojego laptopa? Oto kilka przykładów.

  • Temperatura procesora - jak obniżyć?

    Zastanawiasz się czy twój laptop czy pecet nie przegrzewa się za bardzo. Jeśli myślisz, że coś jest nie tak przeczytaj i dowiedz się jak temu zaradzić.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak podkręcić procesor w biosie?