Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak podkręcić procesor?

Kategoria: Narzędzia, 01 luty 2010, 15:33, ilość odsłon: 4599

Przeczytaj o tym jak podrasować procesor i czy warto się w ogóle za to zabierać.

Wielu graczy zadaje sobie pytanie jak podkręcić procesor, by sprostał on wymogom najnowszych gier i realnie wpłynął na zwiększoną szybkość komputera. Wydajność procesora zależy od wielu czynników, jednak zawsze należy pamiętać, że jego podkręcenie może spowodować spalenie wielu podzespołów i w rezultacie awarię, której zapewne nie obejmie gwarancja. Dlatego redakcja pobierz.pl odradza podkręcanie procesora, nie tylko osobom, którzy nie mają kompletnie pojęcia jak to zrobić, ale i bardziej zaawansowanym użytkownikom.  Jak zwiększyć wydajność komputera? Można to zrobić na wiele sposobów jednak podkręcanie  procesora wydaje się najbardziej efektywne. By to zrobić niezbędne jest wyposażenie się w wiele programów diagnostycznych, które można znaleźć w naszym serwisie, takich jak m.in. Core Temp, dzięki któremu temperatura procesora będzie pod kontrolą, a także CPU-Z (http://pobierz.pl/programy/windows/narzedzia/diagnostyka-i-testy/cpu-z-1-52) , który zdradzi nam najdrobniejsze szczegóły odnośnie naszego procesora, w tym tak ważne napięcie.

Jak podkręcić procesor? Tym razem nie będzie nam potrzebna do tego żadna aplikacja. Program do podkręcania procesora nie jest skuteczny, gdyż wszystkie zmiany powinniśmy dokonać z pozycji biosa. W tym celu podczas uruchamiania komputera musimy nacisnąć w odpowiednim momencie klawisz „Delete”

jak_podkrecic_procesor

Następnie w zależności od tego jakie okno nam się pojawi (gdyż każdy bios jest inny) powinniśmy odnaleźć opcje procesora.

jak_przyspieszy___kompa

Podkręcić procesor możemy zazwyczaj na dwa sposoby. Albo poprzez zwiększenie mnożnika, jeśli taka opcja jest odblokowana w naszym procesorze, albo poprzez zwiększenie szyby, co jest dużo bardziej popularnym sposobem, gdyż wydajność procesora jest właśnie w dużym stopniu od niej zależna. Ponieważ menu BIOS jest zazwyczaj po angielsku to musimy znaleźć linijkę z FSB Frequency.

jak_zwi__kszy___wydajno_____komputera

W zależności od wartości jaką tam znajdziemy, powinniśmy ją na własną odpowiedzialność zwiększać. Jednak warto to robić stopniowo co 10-20Mhz za każdym razem zapisując dane i sprawdzając efekt podwyższenia. W przypadku gdy wartość szyny została sporo zwiększona, należy dokładnie przetestować pracę procesora programami diagnostycznymi. Użyć np. program Core Temp aby sprawdzić czy temperatura procesora jest na odpowiednim poziomie.  Gdy wszystkie dane otrzymane z programów diagnostycznych będą zadawalające to możemy uznać nasze podkręcanie za zakończone sukcesem. Uwaga, w niektórych przypadkach zmiana szyny nie wystarczy, gdyż czasami trzeba również zmienić wartości napięcia procesora, czego stanowczo odradzamy, a także zainwestować w dodatkowe chłodzenie.

Przypominamy jeszcze raz  na koniec, że redakcja pobierz.pl odradza podkręcanie procesora i nie gwarantuje pomyślności tego procesu nawet przy użyciu zawartych tutaj wskazówek.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak skonwertować plik pdf do Worda i Excela

    Kilka słów o tym jak przerobić plik o rozszerzeniu pdf do formatów otwieranych za pomocą programów Word i Excel.

  • GG tuner

    Najnowsze wersje popularnego komunikatora Gadu-Gadu zostały wyposażone w wiele funkcji, które najczęściej całkowicie ignorujemy, a czasem nawet nie wiemy o ich istnieniu.

  • Tworzenie muzyki na komputerze

    Mając komputer z kartą muzyczną każdy użytkownik może próbować swoich sił w komponowaniu muzyki. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań co do gatunku – może być to zarówno muzyka klubowa, jak i pop, rock, czy też nawet metal.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak podkręcić procesor?