Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak działa wyszukiwarka Google?

Kategoria: Internet, 01 sierpień 2011, 10:52, ilość odsłon: 2270

Wyszukiwarka stworzona przez Google stała się niemal symbole poszukiwanie w sieci, a słowo „guglować” weszło do języka potocznego.

Skąd jednak tak wielki sukces usługi oferowanej przez Google? Jak działa mechanizm, dzięki któremu jesteśmy w stanie znaleźć niemal każdą informację w Internecie?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak działa wyszukiwarka Google, musimy poznać kilka faktów. Po pierwsze – system indeksowania. Pozwala on na dodawanie do potężnych baz danych informacji o istniejących stronach WWW. Aktualnie szacuje się ich liczbę na ponad cztery miliardy.  Każda strona jest zaindeksowana plikiem, mającym wielkość 10 kb, więc mamy ponad 40 TB danych. Gdy zadajemy pytanie wyszukiwarce, sprawdza ona tą potężną bazę, aby znaleźć odpowiedź. Przeszukuje nie tylko słowa i frazy kluczowe stron, ale sprawdza także linki wiodące do witryn. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest PageRank, czyli system ocen strony. Najpierw pokazywane są te najlepiej ocenione, mające dużą liczbę wizyt i użytkowników.

Od strony technicznej proces wyszukiwania wygląda nieco inaczej. Choć wynik pokazuje się niecałą sekundę po wpisaniu zapytania, to jednak dla maszyn to morze czasu. Pytanie wędruje do bazy stron zindeksowanych, gdzie strony przyporządkowane są do słów kluczowych. Mechanizm sprawdza także, w jakim miejscu dokumentu (witryny) dane słowo występuje (np. nagłówek, link wewnętrzny, itp.). Zapytanie wędruje zatem do wielu komputerów, a następnie wybrane strony są znajdywane na serwerach i ich fragmenty pokazywane w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście jest to dość skrótowy opis tego, jak działa wyszukiwarka Google, jednak oddaje on doskonale istotę sprawy. Dziesiątki serwerów i baz danych czuwają przez 24 godziny na dobę, aby dostarczać nam każdej informacji, jaką tylko chcemy znaleźć. Dzięki temu korzystanie z Internetu jest sprawą komfortową.

Inne porady z tej kategorii:

  • Stylizowanie tabel za pomocą arkuszy stylów CSS

    Wykorzystywanie tabel do tworzenia stron jest bardzo powszechnie stosowane ze względu na łatwy, czytelny i wygodny sposób prezentowania informacji, np. wykaz towarów z ceną, jednostką i ilością dostępnych sztuk.

  • Jak działa Internet?

    Internet to jeden z takich wynalazków ludzkości, który zmienił wszystko – od sposobu przekazywania informacji po kontakty międzyludzkie.

  • Czym są znaczniki HTML?

    Znaczniki HTML (ang. HyperText Markup Language , tłum. hipertekstowy język znaczników), służą jak sama nazwa wskazuje do oznaczania sposobu wyświetlania stron internetowych.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak działa wyszukiwarka Google?