Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak działa światłowód?

Kategoria: Narzędzia, 17 sierpień 2011, 13:32, ilość odsłon: 1626

Wiemy, że światłowody umożliwiają szybki przekaz danych i używane są jako narzędzie do przekazywania informacji internetowych.

Światłowody to taki rodzaj łącza, który przesyła informacje cyfrowe pod postacią światła widzialnego – czyli jako falę elektromagnetyczną o wysokiej częstotliwości. Jak działa światłowód? Informacja, która znajduje się we wnętrzu światłowodu, musi zostać przekształcona przez laser bądź przez diodę LED w falę światła o stosownej modulacji . Płaszcz światłowodu, czyli zewnętrzna osłona jest wykonana z materiału, tworzywa, który ma mniejszy współczynnik stopnia załamania światła niż szkło. Taki warunek jest niezbędny aby promień światła, odbijał się płaszczyzny styku szkła z płaszczem, i biegł dalej, odbijając się od szklanych ścianek. Najbardziej zewnętrzną warstwą światłowodu jest ochrona z PCV.

Efekt końcowy jest taki, że cechy światła i system działania światłowodów umożliwiają bezstratne przesyłanie ogromnych ilości danych, bez ingerencji z zewnątrz. Aby wyjaśnić lepiej, jak działa światłowód, nie możemy pominąć faktu istnienia jego dwóch rodzajów. Światłowody dzielimy na jednomodowe i wielomodowe, z czego jednomodowe gwarantują najwyższą jakość przesłanych danych, gdyż dzięki jego właściwościom fizycznym promienie przebywają jednakową drogę w jednakowym czasie. Światłowody wielomodowe są tańsze, ale i przekaz danych jest niestety słabszy, natomiast ich średnica większa od fali światła powoduje, że dane mogą zebrać się w kilka grup – modów, stąd też jego nazwa. Technika przesyłania informacji światłowodami ma przed sobą dużą przyszłość.

Inne porady z tej kategorii:

  • Pliki uif czym otworzyć?

    Pliki w formacie .uif występują dość rzadko, jednak może się zdarzyć, że taki pobierzemy lub też dostaniemy. Co robić wówczas? Czym go otworzyć i do czego służy? To zaraz wyjaśnimy.

  • Co to jest hardware?

    Przeglądając opisy programów, czy też artykuły w sieci na temat komputerów, spotkać można określenie „hardware”. Występuje ono często wraz z drugim słowem „Software” (np. hardware i software). Co oznaczają te terminy?

  • Co to jest RAID?

    Kiedy uważamy, że nasz system nie jest wystarczająco szybki a pojemność dysku za mała, możemy odwołać się do systemu RAID.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak działa światłowód?