Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak działa procesor?

Kategoria: Sprzęt, 01 sierpień 2011, 12:00, ilość odsłon: 1184

Gdyby porównać komputer do ciała, to procesor należałoby nazwać jego mózgiem. Ten niewielki, najczęściej krzemowy element decyduje o przebiegu całej pracy na naszym sprzęcie. Jak działa procesor?

Jako że jest to jednostka arytmetyczno-logiczna, wykonująca obliczenia, oraz jednostka sterująca, która interpretuje wyniki obliczeń i przekłada na działania w komputerze. Zadaniem procesora jest pobranie rozkazu, interpretacja, wykonanie i zapis wyników tych działań. Procesory dzielą się na 32 i 64 bitowe, a liczba ta oznacza długość rejestru danych, czyli długość jednego klucza przetwarzanego naraz w trakcie jednej instrukcji/operacji. Ponadto bardzo ważnym elementem dla procesora jest korzystanie z pamięci wewnętrznej, gdzie przechowuje on przetwarzane dane i komendy.

Obecnie procesory korzystają z pamięci RAM za pośrednictwem rejestrów, czyli komórek pamięci umieszczonych na samym procesorze, dających dostęp do najbardziej potrzebnych danych i komend. Ponadto bardzo ważny dla zagadnienia, jak działa procesor, jest fakt, że urządzenie to wykonuje wiele działań naraz. Przykładowo: czytając ten tekst, mamy uruchomiony jeden program, do tego być może odtwarzamy muzykę, mamy ponadto włączony program antywirusowy. Włączenie menedżera zadań, może nam uświadomić, ile procesów działa jednocześnie, nawet kiedy korzystamy tylko z przeglądarki i prostego edytora tekstu. Procesor odpowiedzialny jest za każde działanie, które widzimy na monitorze, jak i za procesy, które odbywają się bez przerwy w tle. Jest to skomplikowane urządzenie, które stanowi serce naszego komputera.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest skaner?

    Skaner to urządzenie, które jest jednym niezbędnych przedmiotów do pracy w biurze, domu czy też firmie. Słowo to najczęściej kojarzy nam się z przenoszeniem do wersji cyfrowej dokumentów czy też grafik, jednak skanery mają także inne zastoso

  • jaki notebook wybrać?

    Nowoczesny notebook sprawdzi się w każdym zastosowaniu. Jednak na pytanie, jaki netbook wybrać, odpowiedzieć jednoznacznie nie można. Jedni będą chcieli mieć mobilne centrum multimedialna, inni przenośny dostęp do sieci, jeszcze inni narzędzie

  • Co to jest karta graficzna?

    Lapidarna odpowiedź na pytanie o to, co to jest karta graficzna, jest bardzo prosta: jest to element komputera, który odpowiedzialny jest za odpowiednie przetwarzanie grafiki na potrzeby wyświetlacza komputera.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak działa procesor?