Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak działa monitor 3D?

Kategoria: Internet, 23 sierpień 2011, 13:39, ilość odsłon: 1228

O monitorach 3D słyszało wielu z nas, jednak nie każdy wie jak działa monitor 3D. Istnieje kilka sposobów, które mają imitować głębię na ekranie monitora.

Pierwsza technologia to tzw. obraz anaglificzny. Jest to połączenie dwóch obrazów na jednym zdjęciu lub filmie, gdzie jeden obraz jest koloru czerwonego, a drugi niebieskiego ( ew. zielonego). Aby zobaczyć efekt 3D należy użyć specjalnych okularów ze dedykowanymi filtrami. Dzięki temu do każdego oka dociera inny obraz i uzyskuje się wrażenie trójwymiarowości. Drugim sposobem uzyskanie podobnego efekt jest użycie technologii wykorzystującej polaryzację światła. Dzięki temu na ekranie wyświetlane są dwa obrazy. Przechodzą one przez specjalne polaryzatory, dzięki czemu każdy z nich ma inną polaryzację. Specjalne okulary mają wbudowane odpowiednie soczewki, dzięki którym obraz dla lewego oka trafia do oka lewego i analogicznie dla oka prawego. Następnie mózg człowieka łączy te dwa obrazy w całość i dzięki temu mamy wrażenie głębi. Jeśli mamy ochotę oglądać efekt 3D bez użycia okularów, to warto przyjrzeć się kolejnej technologii, mianowicie Parallax Barrier. Specjalne filtry nazwane "Parallax barrier", umożliwiają wyświetlanie dwóch obrazów na ekranie tak, aby każde oko, w zależności od kąta pod jakim jest skierowane na ekran, widziało inne pixele. Dzięki temu możemy zapomnieć o niewygodnych okularach i cieszyć się złudzeniem głębi.

Teraz, wiedząc jak działa monitor 3D, możemy zdecydować się na wybór sprzętu wspierającego daną technologię. Brak okularów w przypadku ostatniej technologii może być kluczowy, aczkolwiek cena może sprawić, że starsze rozwiązania wezmą górę. Wydaje się, że jak zwykle trzeba zastanowić się, co jest nam potrzebne i ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na posiadanie sprzętu wspierającego technologię 3D.

Inne porady z tej kategorii:

  • co to jest RGB?

    RGB to jeden z modeli przestrzeni barw, w którym kolory otrzymywane są poprzez nakładanie nas siebie w różnych proporcjach trzech podstawowych kolorów czerwonego (R – red), zielonego (G – green) i niebieskiego (B – blue).

  • Em html - wszystko o znaczniku składni HTML <em>

    Tworząc strony w kodzie HTML, nie można nie zauważyć roli, jaką pełnią znaczniki. Mimo, iż początkowo HTML miał być tylko i wyłącznie tekstowym układem strony, przez lata rozwijał się i strukturalizował.

  • Jak zmienić sposób rozpoznawania naszego Firefoxa?

    Porada opisująca jak zmienić sposób rozpoznawania naszej przeglądarki internetowej przez strony www. Jeżeli chcemy zmienić sposób w jaki w­idzą naszego Firefoxa różne strony www możemy wykonać prostą modyfikację. W pasku adresowym należy w


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak działa monitor 3D?