Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak działa komputer?

Kategoria: Sprzęt, 11 sierpień 2011, 13:04, ilość odsłon: 888

Chociaż każdy używa komputerów, mało kto zastanawia się nad tym, jak działa całość. A szkoda, ponieważ wiedza o tym, jak działa komputer, może przyczynić się do większej efektywności w jego używaniu.

I tak, jak w ciele człowieka serce jest najważniejszym, organem, tak w przypadku komputera rolę tą pełni procesor. Jest to główna jednostka obliczeniowa, przetwarzająca wszystkie dane. To głównie od jej mocy zależy szybkość pracy całości. Procesor wykonuje rozkazy programu i podaje wyniki. Na przykład otrzymuje zadanie: pomnóż 34 przez 68, dodaj 43 i podziel wszystko przez 6. Efektem jest wynik, który posłużyć może do innego celu. Bardziej obrazowo – gdy klikamy ikonkę programu – na przykład Worda – procesor dostaje zadanie – uruchom aplikację, do której ikonka prowadzi.

Lista możliwych do wykonania przez procesor rozkazów może być bardzo skomplikowana. Grając w gry nie zdajemy sobie sprawy, że maszyna cały czas przetwarza ogromne ilości danych – dlatego słabsze procesory wolniej radzą sobie z tymi zadaniami i gra się zacina.  Podstawowa procesora to jednostka arytmetyczno - logiczna (ALU - Arithmetical - Logical Unit), przeznaczona do wykonywania operacji arytmetycznych i logicznych. Mamy tu także układy dekodujące rozkazy i sterujące przepływem danych, zegar taktujący oraz pewną ilość tak zwanych „rejestrów”. Są one  przeznaczone między innymi do przechowywania danych, potrzebnych procesorowi w czasie wykonywania operacji.

Ważną rzeczą jest ilość pamięci operacyjnej RAM. Procesor umieszcza tam zadanie, analizuje je i wykonuje krok po kroku. Jeśli mamy kilka zadań, wykonuje je jednocześnie lub wedle ustalonej przez programistę ważności. Jak działa komputer, zależy to więc od połączenia procesor + pamięć operacyjna. Oczywiście jest to bardzo skrócony opis działania całości, ale potrafi zrozumieć mechanizmy jej działania.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jaki monitor LCD?

    Jaki monitor LCD kupić, aby zapewnić oczom maksymalny komfort, a przy okazji cieszyć się wysoką jakością obrazu? Aktualnie w sklepach jest dostępnych sporo ciekawych modeli, więc warto zapoznać się z kilkoma z nich.

  • Co zrobić żeby komputer sam uruchamiał się o okreslonej godzinie?

    Porada dla tych, którzy chcą żeby ich komputer nie tylko wyłączał się o określonej godzinie, ale również włączał. Istnieje wiele programów, które pozwalają na wyłączenia naszego komputera o określonej godzinie. Czy istnieje odwrotna mo

  • Jak wyłaczyć dźwięk modemu?

    Prosta porada mówiąca o tym jak spowodować żeby nasz modem milczał w czasie łączenia internetem. Jeżeli cały czas korzystasz z modemu (wbrew pozorom sporo jest jeszcze takich ludzi w Polsce)...


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak działa komputer?