Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Jak działa głośnik plazmowy?

Kategoria: Sprzęt, 23 sierpień 2011, 13:37, ilość odsłon: 1072

Coraz częściej możemy spotkać się z określeniem głośnik plazmowy. Czy to rzeczywiście tak niezwykła rzecz, bazująca na jakiejś niepojętej dla zwykłego człowieka technologii?

Otóż nie! Jak więc działa głośnik plazmowy? Postarajmy się przyjrzeć bliżej takiemu głośnikowi i porównać go z rozwiązaniem znanym z tradycyjnych zestawów kina domowego. W "normalnych głośnikach" dźwięk powstaje przy pomocy pola magnetycznego, które wytwarzane jest przez cewkę przyczepiona do membrany. Oddziałuje ona wraz z polem wytwarzanym przez magnes trwały i porusza w ten sposób membraną.

W klasycznych głośnikach bezwładności cewki są odporne na chwilowe zmiany pola magnetycznego. Zmniejsza to poziom odwzorowania rzeczywistego sygnału. Dochodzi więc do zniekształceń ze względu na ograniczenia fizyczne urządzenia. Zjawisko to w szczególności zaobserwować można dla wysokich częstotliwości. Dlatego właśnie głośniki wysokotonowe są znacznie mniejszych rozmiarów. Głośnik plazmowy nie posiada membrany co sprawia, że podczas pracy nie występuje zjawisko bezwładności. Dźwięk kreuje łuk plazmowy poprzez przez zmianę ciśnienia powietrza. Nie posiadając masy, jak w przypadku tradycyjnego głośnika, nie mamy do czynienia z bezwładnością. Minimalizuje to zakłócenia i zwiększa transfer, co owocuje szybszymi reakcjami na zmianę sygnału. W ten sposób jednak nie da się poruszać dużymi ilościami powietrza, dlatego głośniki plazmowe ograniczone są do roli tzw. tweeterów ( głośników wysokotonowych).

Ci, którzy słyszeli dźwięk wydawany przez głośnik plazmowy, mogą stwierdzić, że jest on ostry i wyraźny. W głośniku tym dokładność impulsów i częstotliwości sięga 100 kHz a nawet więcej. Wydajność jest trudna do określenia. Ubocznymi produktami, które powstają podczas pracy głośnika plazmowego są ciepło oraz ozon. Ten drugi powstający w zamkniętych pomieszczeniach może być dość szkodliwy.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jaki zasilacz do komputera?

    Dobry zasilacz do komputera jest rzeczą dość istotną. Jego awaria może spowodować także uszkodzenia innych podzespołów komputera, jak na przykład karty graficznej, pamięci RAM, czy nawet płyty głównej. Jak tego uniknąć? Najlepiej zainwesto

  • Jaki monitor LED?

    Jeśli przymierzamy się do zakupu monitora do swojego komputera, warto zapoznać się z kilkoma modelami, które posiadają naprawdę dobre parametry. Jakość obrazu jest bowiem bardzo ważna, zwłaszcza dla osób, które spędzają prze monitorem dużo

  • Co to jest pulpit?

    Niniejszy artykuł poświęcony jest odpowiedzi na pytanie "Co to jest pulpit?"


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Jak działa głośnik plazmowy?