Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Internet w telefonie – rodzaje i zasady działania

Kategoria: Mobile, 10 maj 2011, 09:04, ilość odsłon: 2589

Internet w komórce nikogo dziś nie dziwi, jednak nie każdy wie, ile mamy jego rodzajów działania i na czym one polegają. Najczęściej informacja na pudełku niewiele mówi. Co kryje się pod skrótem EDGE, UMTS lub GPRS? Postaramy się przybliży

UMTS to aktualnie najpowszechniejszy standard telefonii komórkowej. Zapewnia bardzo szybki dostęp do Internetu (do 14,4 Mb/s), do czego używa technologii MIMO – Multiple Input Multiple Output do 21 Mbps. W praktyce średnia prędkość wynosi 200 kb/s.  Jest to zarazem następca standardu GSM, w którym większy nacisk położono na przesyłanie danych. Często ten standard nazywa się WCDMA lub HSDPA. 

Internet_w_telefonie


EDGE to kolejna technologia używana w sieciach GSM do przesyłania danych. Zapewnia ona przepływ danych do 236.8 kbit/s. Niektóre, nowsze wersja, oferują teoretyczna przepływowość 296 kbit/s. W tej technologii uzyskamy bez problemu dostęp do Internetu, włącznie z korzystaniem z transmisji strumieniowych czy graniem w gry online.
GPRS to z wymienionych sieci najsłabsza transita danych – do 80 kb/s. Jest ona rozwijana, ale nie jako własna sieć, a część standardy GSM i zwana czasem „technologią 2.5G”. Do transmisji GPRS wykorzystuje się stacje bazowe używane zwykle w GSM do przesyłania głosu - stacja nadaje i odbiera na kilkunastu częstotliwościach.

Który standard wybrać najlepiej? Jeśli chcemy raz na jakiś czas sprawdzić w ten sposób pocztę, GPRS lub EDGE będą najlepsze. Jeżeli natomiast interesuje na częste korzystanie ze stron WWW i usług sieciowych, wówczas najlepsza jest technologia UMTS, zapewniająca największy przesył danych.  Oczywiście szybkość Internetu w komórce nie równa się temu na komputerze, jednak przydaje się mieć dostęp do sieci – jeśli np. wyjeżdżamy na wakacje i chcemy mieć dostęp do skrzynki pocztowej

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak doładować komuś konto w plusie?

    W jednej z porad na naszych stronach opisywaliśmy, jak doładować konto w sieci Plus. Warto jednak wyjaśnić jeszcze jedną wygodną funkcję. Jest nią możliwość doładowania konta osobie trzeciej, czyli np. dziewczynie, córce, synowi, rodzicom, i

  • Android czy windows mobile – co wybrać ?

    Współczesne smartfony oraz telefony komórkowe nowej generacji działają na dwóch dość rozbudowanych systemach operacyjnych – Windows Mobile oraz Android. Który z nich jest lepszy?

  • Ile kosztuje zdjęcie simlocka?

    Simlock to zakładane na oprogramowanie telefonu komórkowego zabezpieczenie, przez które można używać wyłącznie kart SIM jednego tylko operatora. Nie da się więc używać kart innych operatorów, a także numerów innych sieci.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Internet w telefonie – rodzaje i zasady działania