Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Instalacja Linuxa krok po kroku

Kategoria: Systemy Operacyjne, 02 marzec 2010, 12:09, ilość odsłon: 6732

Jeżeli nie wiesz jak zainstalować Linuxa, lub podczas próby instalacji pojawiły się problemy, to dobrze trafiłeś. Poniższa porada przedstawia jak sprawnie poradzić sobie z kwestią instalacji Linuxa.

Ubuntu to jedna z najbardziej popularnych dystrybucji systemu operacyjnego Linux, która jest w pełni darmowa i oparta na licencji GNU. Najważniejszymi zaletami tej dystrybucji są prostota działania, niezawodność, oraz łatwa instalacja. Właśnie dlatego warto ją mieć, a w tej poradzie przedstawimy Wam jak wygląda instalacja Ubuntu krok po kroku.  Użytkownicy Windows nie muszą rezygnować z „Okien”, gdyż oba te systemy mogą działać razem na jednym dysku, o czym warto pamiętać.


1. Instalacja Linux Ubuntu z CD:

Instalacja programów Linux jest bardzo zbliżona do tego co znamy z instalacji systemu operacyjnego Windows. Nie trzeba więc być wielkim ekspertem by sobie z tym poradzić. Na początek potrzebujemy oczywiście Linux Ubuntu, który wypalamy na płytkę. Gdy już to zrobimy, należy zresetować komputer i poczekać aż naszym oczom pojawi się instalator Ubuntu, jeśli to nie nastąpi to należy sprawdzić czy w BIOS mamy ustawione bootowane CD.

linux_instalacja

Gdy pojawi nam się powyższe okno, to należy wcisnąć F2 by zmienić język na Polski, a następnie wybrać Uruchom Ubuntu. Proces uruchamiania nie powinien zajmować zbyt wiele czasu i gdy tylko się zakończy, to uzyskamy dostęp do tej dystrybucji z pozycji płyty - LiveCD. Jest to dość wygodne rozwiązanie, chociaż charakteryzuje się dłuższym (niż z dysku) uruchamianiem Ubuntu.


2. Linux Instalacja Ubuntu z dysku:

Jeśli chcemy mieć jednak zainstalowane Ubuntu na dysku, a nie z płyty to proces ten przebiega trochę inaczej. Musimy uruchomić LiveCD, poczekać aż pojawi się środowisko graficzne z ikonką „Zainstaluj” którą należy wybrać.

instalacja_program__w_linux

Następnie pojawią nam się podstawowe okna, wyboru języka, strefy czasowej, oraz układu klawiatury, w których należy wybrać Poland i kliknąć „Dalej”. Teraz powinniśmy się znaleźć w 4 kroku instalacji (jest ich 7), gdzie odbywa się partycjonowanie dysku.

instalacja_ubuntu_krok_po_kroku

Trzeba tutaj uważać by nie usunąć wszystkich plików z dysku. Najlepiej je wcześniej zgrać na płytkę. Jeśli masz zainstalowany już system na dysku to najlepiej kliknąć Dalej, a instalator zrobi wszystko za Ciebie. Jeżeli chcesz się pozbyć danych z dysku i poprzedniego systemu wybierz Przewodnik – cały dysk, aby zainstalować świeżą i jedyną kopię Ubuntu, usuwając wszystko inne.

W kolejnym etapie instalator umożliwia nam skopiowanie i skonwertowanie ustawień i dokumentów z już obecnych na dysku systemów (w tym nawet Windows).

Kolejny krok to tylko uzupełnienie danych o nas samych, oraz ostatecznie instalacja Ubuntu.

instalacja_ubuntu

Inne porady z tej kategorii:

  • Windows Vista 120 dni bez podawania klucza?

    Porada opisująca jak przedłużyć czas w którym można korzystać z Visty bez podawania klucza aktywacyjnego. Standardowo mamy 30 dni na podanie Viście klucza aktywacyjnego. Można jednak w prosty sposób przedłużyć ten czas maksymalnie do 120 dni.

  • Ubuntu – instalacja krok po kroku

    Jeśli chcemy spróbować czegoś innego niż popularne systemy Windows, możemy spróbować zainstalować na twardym dysku Ubuntu.

  • Jak zmienić bootowanie?

    Jak zmienić bootowanie? Prosta czynność o której często zapominamy podczas instalacji systemu.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Instalacja Linuxa krok po kroku