Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

HTML Doctype - deklaracje standardu języka

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 08:44, ilość odsłon: 1567

Deklaracja standardu języka, Doctype, określa definicję typu dokumentu - DTD (ang. Document Type Definition).

Prościej, za jej pomocą deklarujemy, jakiego standardu języka znaczników będziemy na naszej stronie internetowej używać, co pozwala przeglądarce WEB określić, której wersji HTML lub XHTML używamy, a w konsekwencji poprawnie zinterpretować kod i prawidłowo wyświetlić naszą stronę. <DOCTYPE> jest znacznikiem, który musi być zawsze pisany dużymi literami, nie posiada znacznika zamykającego i powinien być umieszczony jako pierwszy element w dokumencie HTML - przed znacznikiem <html>. Możemy zdefiniować dokument jako:
wewnętrzny - używając "Internal";
zewnętrzny- używając "External". W zewnętrznych dokumentach deklarujemy czy jest on typu Private czy definiujemy Public.

XHTML 1.0 jest to tak naprawdę odmiana HTML 4.01 dla której zastosowano reguły wymagane przez dokumenty XML, a DTD XHTML jest ogólną deklaracją, że w naszym dokumencie używamy języka XHTML, który posiada trzy typy DTD: Strict, Transitional i Frameset.

XHTML Doctype typu Strict
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> Tej deklaracji używamy kiedy chcemy oddzielić sposób prezentacji dokumentu XHTML od jego treści. Do formatowanie wyglądu używamy styli w zewnętrznych arkuszach stylów CSS.

XHTML Doctype typu Transitional
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Transitional zawiera także atrybuty i znaczniki XHTML które w wersji Strict zostały przeniesione do arkuszy styli CSS. Tej deklaracji powinniśmy użyć jeżeli używamy styli wewnątrz dokumentu i obawiamy się, że przeglądarki nie wspierają kaskadowych arkuszy styli CSS.

XHTML Doctype typu Frameset
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Frameset//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd"> Deklaracji Frameset używamy dla dokumentów z ramkami, tzn. jeżeli element <body> został zastąpiony przez element <frameset>.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zmienić zdjęcie na nk?

    Chcąc podzielić się plikami graficznymi z innymi użytkownikami serwisu, stajemy przed potrzebą zmiany na przykład jednego zdjęcia głównego na inne.

  • Cite html - wszystko o znaczniku składni HTML <cite>

    Na naszej stronie www znajdują się często cytaty. Czasami musimy odwoływać się do wiedzy innych i innych źródeł przy umieszczaniu treści na naszej stronie www, inaczej możemy zostać posądzeni o kradzież treści intelektualnej.

  • Jak zmienić hasło na gg?

    Wielu z nas dochodzi do momentu, w którym czujemy, iż trzeba zmienić hasło na gg. Zmiana hasła to rzecz powszechna.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: HTML Doctype - deklaracje standardu języka