Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Hotspoty – jak bezpiecznie z nich korzystać?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 10 maj 2011, 08:56, ilość odsłon: 868

Hotspoty, czyli bezpłatne, publiczne miejsca dostępu do sieci, są dość atrakcyjne – dzięki nim przebywając poza domem możemy sprawdzić pocztę e-mail, dokonać przelewu, czy też po prostu surfować w sieci. Jeśli jednak nie zachowamy ostrożn

Po pierwsze – unikajmy przesyłania ważnych danych. Szczególnie z pomocą komunikatorów internetowych, które mogą obserwować hakerzy poprzez połączenie z siecią Wi-Fi. Po drugie – wprowadzone ustawienia bezpieczeństwa aktywować należy przed połączeniem z siecią, nie po fakcie. Po trzecie – najlepiej nie korzystać z bankowości elektronicznej, będąc połączonym z siecią przez hot spot. Zasada czwarta – pocztę sprawdzajmy w serwisach, które stosują przesył danych w formie szyfrowanej. Jak je znaleźć? Jest na to bardzo łatwy sposób – ich adresu rozpoczynają się od HTTPS (na przykład GMAIL). Zasada piąta – jeśli jednak jesteśmy zmuszenie przesłać jakieś ważne dane, należy w tym celu użyć szyfrowanych kanałów VPN.

Hotspot


Dodatkowo możemy dokonać kilku dodatkowych czynności –na przykład ustawić w naszym systemie operacyjnym zabezpieczenia przed dostępem do komputera z zewnątrz, zaktualizować firewall, program antywirusowy, a także i przeglądarkę. Wiele dobrych programów tego typów można znaleźć za darmo na stronach naszego vortalu – zapraszamy zatem do ich pobrania. Warto zauważyć, że niektóre z nich mają specjalne ustawienia dotyczące tego typu połączeń. Na przykład ESET Smart Security po wykryciu nieznanej sieci automatycznie zwiększa restrykcyjność ustawień, a także blokuje wszelkie próby dostępu do systemu z zewnątrz.

Oczywiście musimy zwracać także uwagę na to, czy dana witryna nie została zgłoszona jako potencjalne zagrożenie dla systemu – o tym jesteśmy informowani przez przeglądarki.

Inne porady z tej kategorii:

  • Programowanie w języku Delphi – jak zacząć

    Delphi, zwany niegdyś Object Pascalem to jeden z języków programowania, którego można używać w środowiskach firmy Borland, Embarcadero, Microsoft (Delphi Prism) oraz w środowisku Lazarus.

  • Co to jest trojan?

    Ostatnio coraz więcej słyszy się o szkodliwym działaniu koni trojańskich. Ale co to właściwie jest?

  • Co to jest firewall?

    Czasem, na przykład kiedy gramy w gry komputerowe, wyskakuje nam komunikat dotyczący tego, że nasz komputer ma firewalla i nie może przez niego połączyć się z czymś, bądź pobrać jakiegoś elementu.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Hotspoty – jak bezpiecznie z nich korzystać?