Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Historia Internetu w Polsce

Kategoria: Internet, 01 sierpień 2011, 12:39, ilość odsłon: 838

Do Polski wynalazek world wide web zawędrował dopiero na początku lat 90, tak więc historia Internetu w Polsce nie jest długa w porównaniu do historii Internetu światowego.

17 sierpnia 1991 roku pierwszy e-mail, wysłany z wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dotarł do Kopenhagi. 20 grudnia 1991 roku Stany Zjednoczone zniosły blokadę na połączenia internetowe z naszego kraju, i od tej pory umożliwiony został szybki postęp w dziedzinie rozwoju Internetu w Polsce. Pierwotnie- podobnie jak w przypadku początków Internetu amerykańskiego- sieć była tylko i wyłącznie wynalazkiem wewnątrz kampusów uniwersyteckich.

Historia internetu w Polsce nie jest wolna od skandali. Ponieważ na początku udostępniania usług internetowych w Polsce monopolistą był NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Naukowa, ceny uczestniczenia w sieci były absolutnie nieosiągalne dla przeciętnego użytkownika. Dopiero pod wpływem wielkiego rozgłosu, jaki uzyskał zawyżony cennik, świadczeniem usług dostępu do Internetu zajęła się TP SA uruchamiając linię 0-202122. Z czasem medium tym zainteresowali się również inni dostawcy.

Początkowo Polacy podchodzili nieufnie i z dużym dystansem do nowego wynalazku, dostrzegając zwykle jedynie negatywne aspekty sieci, czyli łatwy dostęp do pornografii, bądź też stron propagujących przemoc. Pomysł ułatwionej komunikacji- a więc inna niż poprzednio wymienione funkcja Internetu- przemówił zwłaszcza do ludzi pracujących w mediach. Pierwszą grupą społeczną najszerzej korzystającą z sieci w Polsce byli dziennikarze i bankowcy. Dopiero potem Internet zawitał w domach prywatnych odbiorców. Stopniowo pojawiły się serwisy informacyjne i prywatne konta mailowe. Historia Internetu w Polsce dalej rozwija się na naszych oczach, a jego obecny stan w niczym nie ustępuje sytuacja na Zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych i ciężko jest sobie wyobrazić życie większości z nas bez sieci.

Inne porady z tej kategorii:

  • Wszystko o twardej spacji

    Twarda spacja (ang. hard space) jest często utożsamiana z niełamliwą spacją, chociaż istnieje między nimi niewielka, z reguły nieistotna różnica.

  • Czyszczenie DNS

    Czyszenie DNS ( a dokładnie pamięci podręcznej DNS ) to bardzo prosta sprawa. Jednak wypadałoby wiedzieć, po co w ogóle taka procedura jest wykonywana.

  • Tekst w SQL - jak umieścić na stronie tekst umieszczony w bazie danych

    Bazy danych mogą zawierać wiele tabel, grupujących różne typy danych (np. typu integer – liczba, varchar czy text – tekst) uporządkowanych w odpowiednich kolumnach.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Historia Internetu w Polsce