Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Historia Internetu na świecie

Kategoria: Internet, 01 sierpień 2011, 11:37, ilość odsłon: 2577

Historia Internetu na świecie jest niezbyt długa, jednak rozwój tego wynalazku na przestrzeni czasu jest imponujący.

Początki Internetu datuje się na wczesne lata 60, kiedy grupa wojskowych w Stanach Zjednoczonych wpadła na pomysł połączenia komputerów w celu wymiany danych między nimi. W 1965 roku nastąpił pierwszy przekaz danych przy użyciu linii telefonicznej między MIT – Massachuchets Institute of Technology, a UCLA – University of California, Los Angeles. Była to data przełomowa w historii transmisji danych. Początkowo Internet nosił nazwę ARPANET i był projektem łączącym komputery na czterech uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Jednak już na początku roku 1971 lista biorących udział w przedsięwzięciu instytucji akademickich była tak długa, że obejmowała już niemal wszystkie uczelnie a dodatkowo niektóre instytucje rządowe.

Początkowo projekt ten miał służyć naukowcom, wojskowym, instytucjom władzy wykonawczej i ustawodawczej, a także bibliotekarzom. Ponieważ był to projekt rządowy, nie umożliwiał komercyjnego wykorzystania sieci. Natomiast za narodziny Internetu takiego jaki znamy obecnie można uznać moment, kiedy postanowiono umożliwić docieranie do danej lokalizacji więcej niż jedną trasą komunikacyjną.

Historia Internetu na świecie może powiedzieć nam dużo o ludzkiej kreatywności i o tym, jak szybko rozwinęła się sieć techniczna w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Maile zaczęto wysyłać w roku 1972 za pomocą telnetu – protokołu umożliwiającego logowanie się zdalnie na odległym komputerze. Oczywiście tamte wynalazki nie przypominały w niczym obecnej formy Internetu. Dopiero lata 90 i rozwój przeglądarek i prywatnych stron internetowych umożliwił sieci stanie się tak potężnym narzędziem, jakim jest teraz. Historia ewolucji Internetu na świecie to prawdopodobnie jedna z najciekawszych i najbardziej doniosłych przemian, dziejących się na naszych oczach.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Historia Internetu na świecie

dodał: ~jooaan , 17.04.2012

Dzięki za pomoc w zadaniu :)