Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Formatowanie tekstu w programie Word krok po kroku

Kategoria: Narzędzia, 07 wrzesień 2011, 09:30, ilość odsłon: 2911

Wchodzący w skład pakietu Office program Word cieszy się dość dużą popularnością z wielu względów, a jednym z nich jest praktycznie niczym nieograniczona możliwość formatowania tekstu.

Jako że nie wszyscy użytkownicy potrafią obsługiwać te funkcje, oto krótka porada, jak stosować najpotrzebniejsze.

Wyrównywanie tekstu

    Aby wyrównać tekst w Wordzie, używamy znaczka pokazanego na grafice poniżej. Możemy go zastosować w dowolnej chwili – zarówno przed rozpoczęciem pisania, jak i w trakcie. Znaczek ten wyrówna o obu marginesów partię tekstu, w której aktualnie znajduje się kursor. Można także oznaczyć partię tekstu lub cały, a następnie wcisnąć ten znaczek – wówczas wyznaczony tekst zostanie wyrównany. Drugie wciśnięcie spowoduje cofnięcie zmian.

Odstęp między wyrazami

    Do ustalania odległości między wyrazami oraz interlinii służy nam opcja ze znaczkiem ukazanym poniżej. Po kliknięciu pokazują nam się opcje – możemy wybrać jedną z proponowanych interlinii lub też zdefiniować ją samemu poprzez wybór „Opcje interlinii”. W tym wypadku sami ustalamy odległość między literami oraz interlinię. A skąd wiemy, jaka będzie dla nas najlepsza? W okienku pod opcjami cały czas widzimy zmiany, które zajdą po wprowadzeniu danych ustawień.

Robienie list

    Aplikacja umożliwia na również robienie list – zarówno numerowanych, jak i punktowanych. Aby stworzyć listę, klikamy jedną z ikonek pokazanych poniżej. Pierwsza służy robieniu listy numerowanej, druga – punktowanej, trzecia zaś umożliwia stworzenie listy numerowanej z podpunktami. W każdej chwili możemy zmienić rodzaj listy, zaznaczając ją całą i klikając na dany format. Oczywiście Word skrywa o wiele więcej opcji, ale znajomość tych trzech wystarcza, aby rozpocząć efektywne używanie tego edytora tekstu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest folder?

    Odpowiedź na pytanie "co to jest folder?" jest bardzo prosta. Otóż folder pojawił się po raz pierwszy wraz z systemem Windows 95 i jest on katalogiem, który jest zawsze częścią graficznego interfejsu.

  • Jak odzyskać usunięte pliki?

    Dowiedz się jak uporać się z bardzo częstym i nagminnym kłopotem, jakim jest utrata danych w kompach.

  • Czym otworzyć iso?

    Pliki posiadające rozszerzenie .iso są najczęściej dość spore – mogą mieć nawet kilka GB wielkości.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Formatowanie tekstu w programie Word krok po kroku