Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Formatowanie dysku – jaki program wybrać?

Kategoria: Narzędzia, 11 lipiec 2011, 08:39, ilość odsłon: 2318

Formatowanie dysku to proces, który powinien zostać wykonany dogłębnie, aby użytkownika nie spotkała nieprzyjemna niespodzianka i nie okazało się, że pozostały na nim zbędne pliki.

W przypadku, gdy formatujemy zainfekowany wirusami dysk, użycie kiepskiej aplikacje do tej czynności może sprawić, że szkodnik pozostanie. Oczywiście to rzadka sytuacja, jednak możliwa. Oto mały poradnik dotyczący wyboru programów do formatowania dysków twardych.

Formatowanie dysku

Jednym z najwszechstronniejszych programów tego typu jest Partition Wizard Home Edition. Choć nie ma polskiego wydania aplikacji, z jej obsługą powinni poradzić sobie wszyscy użytkownicy. Mamy tu możliwość tworzenia i usuwania partycji, kopiowania jej, a także możliwość zmiany systemu plików z FAT na NTFS. Co ważne – ta aplikacja jest całkowicie darmowa i każdy może ściągnąć ją ze stron naszego vortalu. Podobnie jak GParted 0.8. Program ten posłużyć może do zarządzania i partycjonowania dysków twardych, działających w systemach FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3. Uwaga - jest on przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, którzy znają w dodatku język angielski w stopniu co najmniej dobrym.

Jeśli natomiast rozejrzymy się po płatnych aplikacjach tego typu, to warto sprawdzić wersje testową Norton Partition Magic 8 (jest dostępna na stronach naszego vortalu). Mamy tu naprawdę bardzo zaawansowane narzędzia do operacji na dyskach i partycjach – od ich kasowania, po tworzenie czy też dzielenie. Górna granica obsługiwanej partycji to 300 GB, a nie sposób nie zauważyć także możliwości konwersji systemu plików – obsługiwane są formaty FAT, FAT32, NTFS, Ext2, Ext3, GRUB, USB2,  FireWire (1394).

Inne tego typu aplikacje – zarówno darmowe, jak i w wydaniach testowych – można znaleźć na stronach naszego vortalu w dziale Programy-> Windows -> Narzędzia -> Narzędzia dyskowe i plikowe.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest RAM?

    Przy omawianiu sposobu funkcjonowania komputera niejednokrotnie spotykamy się z pojęciem RAM. A więc co to jest RAM?

  • Co to jest emulator?

    Czy jesteśmy miłośnikami gier, które rządziły automatami w salonach gier w latach 80? Jeżeli tak, to powinniśmy zapoznać się bliżej z emulatorami.

  • Czym otworzyć RMVB?

    RMVB, czyli z angielskiego RealMedia Variable Bit Rate, jest to plik multimedialny zapewniającą bardzo dużą kompresję przy zachowaniu wysokiej jakości materiału filmowego.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Formatowanie dysku – jaki program wybrać?