Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Formatowanie dysków twardych w systemie FAT

Kategoria: Sprzęt, 11 lipiec 2011, 08:38, ilość odsłon: 2249

FAT32 to dość popularna odmiana systemu plików FAT, która zastąpiła FAT16, a po raz pierwszy do użycia weszła wraz s systemem Windows 95 OSR2.

Pozwala teoretycznie na opisanie 268 435 438 klastrów, co umożliwiałoby użycie go nawet na wieloterabajtowych dyskach twardych, ale w praktyce, z powodu ograniczeń wbudowanych w program użytkowy "fdisk" firmy Microsoft, wielkość dysku obsługiwanego w tym systemie plików nie może przekroczyć 2 terabajtów. Jak przekonwertować dysk lub partycję na FAT32?

Konwertowanie na format FAT32 na Windows 7

Zanim zaczniemy operację, musimy być zalogowani jako administrator. FAT 32 cechują pewne ograniczenia – partycja nie może przekraczać rozmiarowo 32 GB pojemności, nie można także zapisać na niej pliku większego niż 4 GB. Jeśli chcemy mieć większą swobodę, zaleca się używanie systemu NTFS.  Ale jedna uwaga - wykonanie konwersji partycji dysku twardego lub woluminu z systemu plików NTFS do FAT32 wymaga ponownego sformatowania partycji, co powoduje zniszczenie wszystkich zapisanych na niej danych. Należy pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej danych przed rozpoczęciem tej procedury!

A jak dokonać konwersji na FAT32? Otwórz okno Zarządzania komputerem, klikając przycisk Start. Wybieramy Panel sterowania, a następnie System i Narzędzia administracyjne. Klikamy dwukrotnie pozycję Zarządzanie komputerem. Jeśli zostanie wyświetlona prośba o hasło administratora, musimy je wpisać lub potwierdź – jeżeli jest już wpisane. Następnie wyszukujemy zakładkę Magazyn i klikamy tam, a potem na Zarządzanie dyskami. Kolejny krok to klik prawym przyciskiem myszy na partycję do sformatowania i polecenie Formatuj. Pojawi się okno dialogowe „Formatowanie”, a w obszarze System plików klikamy opcję FAT32, potem zaś przycisk OK. i ponownie OK.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak sprawdzić model naszej płyty głównej?

    Z jakiego programu skorzystać żeby dowiedzieć się jakiego modelu płyty głównej używamy. W czasie użytkowania komputera zachodzi czasem potrzeba sprawdzenia modelu naszej płyty głównej.

  • Jak sformatować pendrive?

    Pamięć przenośna, czyli pendrive, to coś w rodzaju przenośnego dysku twardego. Podobnie jak i w przypadku zamontowanego w komputerze twardego dysku, tak i tu przyda się od czasu do czasu zarówno defragmentacja, jak i format.

  • Co to jest tablet?

    W tematyce komputerowej często słyszymy o pojęciu "tablet". Niewielu ludzi jednak umiałoby odpowiedzieć na pytanie o to, co to jest tablet.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Formatowanie dysków twardych w systemie FAT