Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Flash dla początkujących

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 15:14, ilość odsłon: 2592

Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) to program pozwalający na tworzenia animacji z grafiki wektorowej oraz (w mniejszym zakresie) z grafiki rastrowej.

Program działa w sposób podobny do filmu, mamy do dyspozycji klatki, które wyświetlane są z zadaną przez nas szybkością. Najistotniejsze są klatki kluczowe, w których definiujemy zmiany jakim ma podlegać grafika. W prostym przykładzie i dużym skrócie wygląda to tak:
klatka 1 – trójkąt z wierzchołkiem do góry;
klatka 10 – trójkąt z wierzchołkiem do boku (obrócony o 90 stopni).
Następnie nakazujemy programowi „utworzyć animację” pomiędzy tymi klatkami kluczowymi i otrzymujemy króciutki „film”, na którym nasz trójkąt się obraca.

Od wersji Flash 5, program wyposażony został w język programowania – ActionScript – bardzo podobny do JavaScript. Wbudowana obsługa zdarzeń (np. kliknięcie czy najazd myszą) pozwala na tworzenie naprawdę rozbudowanych animacji, które następnie można zintegrować z pozostałą zawartością strony internetowej. Wprowadzenie ActionSript w bardzo dużym stopniu wpłynęło na popularność i wykorzystanie Adobe Flash. Odpowiedź na pytanie o to, czym jest Flash, można w pewnym sensie rozszerzyć do stwierdzenia, że jest to środowisko do programowania animacji komputerowych. W programie tym utworzonych jest wiele popularnych w internecie gier, animacji, prezentacji i reklam.

Adobe Flash zapisuje swoje pliki z rozszerzeniem „fla”. Aby utworzone animacje były gotowe do pokazania w internecie musimy je „wyeksportować” do pliku „swf”. W dokumencie HTML umieszczamy animację wykorzystując znacznik .
Najnowsza wersja Adobe Flash Professional CS5.5 wprowadza kilka udogodnień.
- ułatwia zarządzanie plikami projektów FLA przeznaczonymi dla wielu urządzeń, pozwala udostępniać kod i zasoby pomiędzy dokumentami i urządzeniami docelowymi;
- pozwala na skalowanie zawartości podczas zmian rozmiarów stołu montażowego;
- usprawnia sterowanie warstwami;
- pozwala na rasteryzację symboli na stole montażowym.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak przyspieszyć Internet?

    Jeśli mamy łącze internetowe, z pewnością wiemy, jaka jest jego maksymalna szybkość.

  • Wszystko o twardej spacji

    Twarda spacja (ang. hard space) jest często utożsamiana z niełamliwą spacją, chociaż istnieje między nimi niewielka, z reguły nieistotna różnica.

  • Tr html - wszystko o znaczniku składni HTML <tr>

    Kiedy budujemy stronę w HTML, posługujemy się głównie pewnymi ustalonymi znacznikami oraz ich atrybutami, oraz całą konstrukcję opieramy na pewnym schematycznym, powtarzalnym szkielecie.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Flash dla początkujących