Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Ergonomia pracy przy komputerze

Kategoria: Bezpieczeństwo, 19 sierpień 2011, 08:23, ilość odsłon: 971

Kiedy kupujemy komputer, powinniśmy zastanowić się nad ergonomią pracy przy komputerze. Co oznacza to pojęcie?

Otóż organizacji naszego stanowiska pracy w taki sposób, aby użytkownik wskutek długotrwałego siedzenia przy nim odczuwał możliwie najmniej zdrowotnych skutków ubocznych a jego praca była możliwie najbardziej efektywna. Ergonomia pracy przy komputerze została skonstruowana tak, abyśmy to my mieli korzyści i nie narzekali potem, że coś nas boli, tudzież patrząc dalej w przyszłość, abyśmy nie doświadczyli patologicznych zmian w kręgosłupie i zmyśle wzroku.

Zatem - monitor powinien być pochylony pod kątem prostym do osi spojrzenia skierowanego około 30° w dół. Wysokość blatu biurka powinna zależeć od wzrostu użytkownika, a krzesło powinno mieć wysokość około 42 – 53 cm. Odległość pomiędzy dolną krawędzią stołu a siedzeniem krzesła powinna wynosić około 25 cm. Krzesło musi posiadać oparcie. Podczas pracy nasze dłonie powinny spoczywać wygodnie na biurku. Przedramiona powinny tworzyć z osią ciała kąt 90°.

Najlepiej, aby monitor znajdował się około 50 cm od oczu i być umieszczony w taki sposób względem okna bądź oświetlenia sztucznego, aby nie odbijało się ono od ekranu.

Wilgotność pomieszczenia, w którym znajduje się komputer, nie powinna przekraczać 70% a temperatura nie powinna być niższa niż +10 stopni ani wyższa niż +45 stopni Celsjusza. Kable nie powinny utrudniać poruszania się po pomieszczeniu. Ponadto w pobliżu komputera nie może znaleźć się żadne źródło elekromagnetyczne – gdyż wtedy możemy uszkodzić twardy dysk. Komputer nie może mieć zasłoniętego wylotu wentylatora. Te obliczenia i cała ergonomia pracy przy komputerze została przemyślana tak, abyśmy to my, użytkownicy, mieli z tego najwięcej korzyści.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Ergonomia pracy przy komputerze