Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Dialer – co to jest i jak się przed nim chronić?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 10 maj 2011, 08:54, ilość odsłon: 2300

W Internecie roi się od różnorakich zagrożeń. Mamy wirusy, keyloggery, konie trojańskie i inne niepożądane elementy, które mogą kompletnie zrujnować system lub zaszkodzić użytkownikowi. Jednym z tego typów zagrożeń jest dialer. To złośli

Jeśli dialer nie zostanie wychwycony przez program antywirusowy, podczas łączenia z siecią zmienia numer dostępowy na inny, kosztujący zwykle naprawdę spore pieniądze – czasem rachunek za miesiąc używania modemu telefonicznego może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych! Dialer najczęściej łączy się poprzez numer 0-700 i podobne, gdzie koszt to kilka złotych za minutę. Zysk wędruje do firmy telefonicznej, ulokowanej najczęściej w dość egzotycznym zakątku kuli ziemskiej (jak np. Wyspy Św. Tomasza). Co jednak ciekawe, czasem dialery używane są celowo – zwłaszcza na stronach z pornografią. Połączenie się przez dialer może być uzgodnioną formą płatności między użytkownikiem a stroną.

Dialer

Jednak w większości przypadków dialer działa bez wiedzy osoby używającej komputera. Co więcej, potrafi samoczynnie łączyć się z siecią, narażając ją na duże koszta. Nie zawsze też da się go odinstalować w zwykły sposób. Na szczęście są wyspecjalizowane programy, które pomogą nam w pozbyciu się niechcianego intruza. Mamy tu zarówno aplikacje chroniące przed zainstalowaniem dialera, jak też i takie do wykrywania już istniejących w naszym systemie. Jeśli ktoś używa modemu telefonicznego do łączenia się z Neostradą, to polecić można szczególnie Konektor TP (link), wydany przez Telekomunikację Polską jako ochrona przed tego typu złośliwymi komponentami.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Dialer – co to jest i jak się przed nim chronić?