Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Czyszczenie DNS

Kategoria: Internet, 23 sierpień 2011, 13:35, ilość odsłon: 2531

Czyszenie DNS ( a dokładnie pamięci podręcznej DNS ) to bardzo prosta sprawa. Jednak wypadałoby wiedzieć, po co w ogóle taka procedura jest wykonywana.

Otóż od czasu do czasu warto wyczyścić DNS, aby przyspieszyć surfowania po sieci. Warto zrobić to także, gdy nie możemy wejść na określoną witrynę, która prawidłowo działa innym użytkownikom Internetu.

Domain Name Serwer (w skórcie DNS), to zbiór informacji o adresach wpisywanych w przeglądarkę internetową i odpowiednikach w postaci czytelnej dla serwerów www ( adres IP). Zależnie od systemu operacyjnego czyszczenie DNS wygląda różnie. W systemie Windows należy kliknąć przycisk "Start", następnie "Uruchom/Run". Teraz wpisać należy "cmd" i kliknąć "OK". Tym samym uruchomiliśmy terminal. W oknie terminalu wpisujemy "ipconfig /flushdns" i klikamy "Enter" na klawiaturze. Po zakończeniu operacji opuszczamy wiersz poleceń. Ten sam proces w systemie Mac OS przeprowadzamy bardzo podobnie. Tak jak w systemie Windows uruchamiamy terminal ( znajduje się on w Aplikacje/Narzędzia) i wpisujemy "lookuppd - flushcache" lub "dscacheutil - flushcache"( zależnie od wersji Mac OS), klikamy "Enter", a następnie zamykamy okno terminalu. Z powszechnie stosowanych systemów operacyjnych warto wspomnieć jeszcze jak wygląda czyszczenie DNS w systemie linux i wszelkich jego odmianach. Tak jak poprzednio, otwieramy terminal, wpisujemy "/etc/rc.d/init.d/nscd stop", klikamy "Enter", a następnie wpisujemy etc/rc.d/init.d/nscd start" i ponownie klikamy "Enter". Tym samym zrestartowaliśmy daemona “nscd”. Teraz już możemy wyłączyć terminal, proces czyszczenia został zakończony.

Na powyższych przykładach widać, że nie jest to operacja trudna. Składa się z polecenia lub dwóch, które użytkownik musi wywołać w swoim systemie operacyjnym. Teraz już każdy- w razie konieczności - może wyczyścić sobie pamięć podręczną ( cache ) DNS.

Inne porady z tej kategorii:

  • Czym są znaczniki HTML?

    Znaczniki HTML (ang. HyperText Markup Language , tłum. hipertekstowy język znaczników), służą jak sama nazwa wskazuje do oznaczania sposobu wyświetlania stron internetowych.

  • Co to jest Steam?

    Gry komputerowe stanowią bardzo znaczną dziedzinę całego przemysłu cyfrowego.

  • Easteregg w Firefoxie 3

    Ciekawostka dla użytkowników Firefoxa. Nawet programiści miewają poczucie humoru. Jezeli chcecie się o tym przekonać wystarczy uruchomić Firefoxa i w pasku adresu wpisać about:robots.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Czyszczenie DNS