Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Czym są znaczniki HTML?

Kategoria: Internet, 10 sierpień 2011, 08:53, ilość odsłon: 764

Znaczniki HTML (ang. HyperText Markup Language , tłum. hipertekstowy język znaczników), służą jak sama nazwa wskazuje do oznaczania sposobu wyświetlania stron internetowych.

W większości posiadają swoje cechy, tzw. atrybuty i zawartość. Znaczniki HTML mają budowę (składnię):
znacznik otwierający -> właściwości (atrybuty) -> zawartość -> znacznik zamykający.

Prawie każdy znacznik ma swój zestaw atrybutów (często powtarzające się), które muszą spełniać określone reguły. Dotyczy to również zawartość pomiędzy nimi. Jeżeli te reguły nie zostaną spełnione dokument HTML nie zostanie poprawnie zwalidowany, a co za tym idzie, najczęściej nie będzie wyglądał tak jakbyśmy chcieli. Typowy znacznik ma taką samą składnie:
<[nazwa-znacznika] [atrybut_1]=[wartość_1] [atrybut_2]=[wartość_2] [....]=[....]>
[Zawartość pomiędzy znacznikami]


Niektóre elementy HTML, np. <img> , <input> czy <br>, nie mają zawartości, a także znacznika zamykającego (dla <img>, w pewnym sensie, zawartością jest adres obrazka ,atrybut „src”, a dla <input> wartość atrybutu „value”). Inne elementy (np. <p>) nie wymagają znaczników . Wartość atrybutu powinna być zawarta w cudzysłowach.

Znaczniki HTML można podzielić na:
Strukturalne – opisujące strukturę tekstu, np. <div> </div> definiuje obszar z zawartością pomiędzy znacznikami . Określając atrybuty definiujemy wielkość tego obszaru, sposób wyświetlania, itd. Jednak do określania właściwości znaczników o wiele wygodniej jest skorzystać z definiowania stylów. Daje nam to dużo większe możliwości i pozwala dołączyć do dokumentu kaskadowy arkusz stylów – CSS.

Prezentacyjne – opisują wygląd poszczególnych elementów, np. <strong> </strong> (lub <b> </b>) pogrubia czcionkę, a <i> </i> pozwala wyświetlić tekst italikiem. Hipertekstowe – tzw. linki do innych stron lub innych części tego samego dokumentu. Typowym, najbardziej znanym hipertekstowym znacznikiem HTML jest <a> </a>, którego atrybut „href” jest adresem strony internetowej.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest SQL?

    W większości przypadków spotykając się z bazami danych słyszymy o SQL. Co to jest SQL –(ang. Structured Query Language, pol. Strukturalny Język Zapytań)?

  • Co to jest Twitter?

    Internet umożliwia w znacznym stopniu komunikowanie się między ludźmi, ale też pozwolił na informowanie świata o sobie. Poza facebookiem, naszą-klasą, blogami, istnieje także narzędzie zwane Twitterem.

  • Tworzenie stron www w składni HTML - jak się do tego zabrać

    Tworzenie stron www w HTML nie jest to zadaniem wymagającym bardzo dużej wiedzy.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Czym są znaczniki HTML?